ARÇELİK

MEMNUNİYET YÜZDESİ :  % 0

ŞİKAYET SAYISI              :  43

Arçelik Hakkındaki Tüm Tüketici Şikayetleri

Arçelik Makinem Çizik Teslim Edildi

05 OCAK 2021               Leyla HANIM

Arçelik servis 2 aylık bulaşık makinem bozuldu evimi su bastı. Ürünüm tamire gidip geldikten sonra en az 10 yerinden çizilmiş olarak geldi. Gereğinin yapılmasını arz ederim.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Arçelik Bozulan Ürününün Arkasında Durmuyor

30 ARALIK  2020           Remziye HANIM

Arçelik buzdolabım var henüz garantisi devam etmektedir. Bir süre önce yazmıştım. Buzdolabı içinde bulunan her şey koku yapıyor. Kapalı halde bulunan yiyeceklerde bile koku oluşuyor. Birçok defa servis geldi. Her şeyi denediler ama bu şikayet geçmedi. En son beni merkezden aradılar şikayetim ile ilgili bende sorunun devam ettiğini çözüm bulunmadığını dile getirdim. Onlara buzdolabının değişimini istediğimi dile getirdim. Bununla ilgili bir sonuç almadım. Benim isteğim dışında servisi bana yönlendirdiler. Yani Arçelik merkez buzdolabının yapımdan hatalı olduğunu kabul etmeyip sürekli servisle beni oyalamaya çalışıyor. Bu konudan şikayetçiyim. Hiç bir çözüm üretmediler başlarından savdılar sadece. Buzdolabının kötü çıkmasından ben sorumlu değilim Arçelik kendi hatasını telafi etmek istemiyor.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Arçelik Çamaşır Makinesi Kıyafetleri Yırtıyor

27 ARALIK  2020           Serkan BEY

Arçelik çamaşır makinesi ürünün garantisinin bitmesine daha 10 ay var çamaşır makinesi eşyaları sürekli yırtıyor servis kapak contası mı değiştirdi fakat makine yeni eşyaları bile nokta nokta delmeye devam ediyor servisle tekrar iletişime geçtik ama servis makinada bir arıza olmadığını söyledi tekstil hatası diyor benim anlamadığım farklı farklı markaların giysilerini kullanıyoruz bu ürünlerin hepsi mi tekstil hatası oluyor kusuru makinada aramıyorlar bizim eşyalarda buluyorlar garantisi devam eden makinenin iadesini almazlarsa tüketici hakem heyetine gideceğim yasal olan bütün haklarımı sonuna kadar kullanacağım.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Arçelik Altus'dan Aldığımız Klima Isıtmıyor

26 ARALIK  2020           Kazım BEY

Arçelik Altus klima aldım daha iki hafta önce evi ısıtmıyor servisi müşteri hizmetleri aradım 26 12.2020 saat 20..22 arası gelecek kesin dendi. 22.30 aradım mesai bitti dendi şu an evde soğuk da kaldık pazartesi gününe kadar ve evde bebek var nasıl edeceğiz mağduruz şikayetçiyim.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Arçelik Paramın İadesini Yapsın

23 ARALIK  2020           Ahmet BEY

24 gün önce 10124dArçelik marka çamaşır makinesi aldım ayın 15'nde servis çağırdım temiz yıkamıyor diye servis geldi ön yıkama yapmadan olmaz dedi on yıkıma yaptık yine aynı oldu tekrar servis çağırdım servisle beraber yıkama yaptık yine olmadı servis sözle bana böyle yıkamaması gerekir daha temiz yıkaması gerekir dedi fotoğraf çektiler ama raporunda servis makina bir şey yok diye yazmış benim mağduriyetim devam ediyor makinadan memnun değilim paramın iadesini istiyorum tarafınıza arz ederim.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Arçelik Çay Makinesi Kesinlikle Almayın

23 ARALIK  2020           Zühre HANIM

Arçelik gurme çay makinası aldığımdan beri üç defa servis gitti hala sorun düzelmedi otomatik çay demlemiyor kesinlikle tavsiye etmiyorum ve Arçelik ürününe sahip çıkmıyor servise gönderiyorsunuz tamir olmadan geri geliyor. Yazık verdiğim paraya helal etmiyorum ve Arçelik çay makinası kesinlikle almayın.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Arçelik Buzdolabımın Boyası Çıkıyor

14 ARALIK  2020           Tansel BEY

Arçelik buzdolabımda boya atma sorunu var ve yardımcı olmadılar 1 sene önce almıştım, lütfen yardımcı olur musunuz.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Arçelik Çamaşır Makinem Çamaşırları Sıkmıyor

11 ARALIK  2020           Beyzanur HANIM

Arçelik çamaşır makinesi Makine aldığımız günden beri su akıtıyor yürüme yapıyor sıkma işlemini yapmıyor servisini çağırıyoruz her geldiğinde bakıyor ertesi gün makine yine aynı şikayetler devam ediyor. Garantisi bile bitmiş değil. Makinanın fabrika hatası oldugunu söylediler en son fakat ürüne hiçbir şekilde Arçelik tarafından sahip çıkılmadı. Şikayetimiz ve mağduriyetimiz devam etmektedir.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Arçelik'den Aldığım Bulaşık Makinesi Sürekli Bozuluyor

06 ARALIK  2020           Necati BEY

Arçelik Aldığım bulaşık makinesi sürekli Aldığım günden beri sürekli her ay arıza yapıyor. Arızasının büyük ihtimalle imalat hatası olduğunu düşünüyorum. Sürekli bir şeyleri değiştirdim deyip geri getiriyorlar ve kısa bir süre sonra arızasını yine tekrarlıyor. 7 yıl Garantisi var, sürekli garantisini doldurma bahanesi ile makineyi değiştirmemek de ısrar ediyorlar. Arızasını kabul ettikleri halde. Maddi ve manevi olarak zarara uğratıldım. Zararımın karşılanmasını ve gereğinin yapılmasını arz ederim.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Arçelik Beni Mağdur Ediyor

03 ARALIK  2020           Riskiye HANIM

Arçelik’ten Altus markalı çamaşır ile bulaşık makinesi aldım ikisi de alttan su akıtıyor köpükler çıkıyor. Bunu defalarca söylememe ve telefona çekmeme rağmen kimse ilgilenmedi geri vermek istiyorum kimse ilgilenmiyor.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Arçelik'den Aldığım Tost Makinesi Arızalandı

27 KASIM  2020             Kıvanç BEY

Arçelik Tost makinem bir yıl içinde ikinci arzayı yaptı 21/11/2020 teslim ettim iki kere servisi aradım yedek parça bekliyoruz dediler ve hala bekliyorum sözde en iyi servis Arçelikmiş.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Arçelik Buzdolabım Arızalandı

27 KASIM  2020             Hüseyin BEY

Arçelik yetkili servisi Oba şubesi buzdolabının arasını hala gidermediler 05.11.2020 tarihinde arızalandı 2 gün sonra geldi dolabı götürdüler 3 gün sonra geldi dolabın yüksek sele çalıştığını dikkat ettim dolabın söktükleri parçalar montajının emniyetli olmadığını farketim ayrıca çok kötü bir koku var diye aradım ürünün değişimini talep ettiğimde değişimi yapamıyoruz deniyor ve hala değişimi yapılmıyor ve servis sonrada diyor bize eksi puan vermişsiniz diye müşteri hizmetleri arıyor ama halen Oba servisi çözüm bulmuyor gerginin arz ediyorum.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Arçelik Ürünümü Henüz Göndermedi

17 KASIM  2020             Vahide HANIM

Arçelik marka haziran 2020 Ankastre set almıştık. Ellerinde fırın olmadığını 15-20 gün sonra bizim elimize ulaştıracaklarını söylediler. 4 buçuk ay oldu hala fırın yok elimizde kaçıncı kez aradık çözüme ulaşmadı.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Arçelik' Arıza Sorunuyla İlgilenmiyor

17 KASIM  2020             Sabri BEY

Ürününüze sahip çıkmayan Arçelik yönetim kurulunu allaha havale ediyorum. Gelin görün panel arızası benden kaynaklıysa sizden özür dilerim. Yok değilse imalat hatası ise ürününüze sahip çıkın. Gerçi Arçelik satana kadar, sattıktan sonra ürününün arkasında olmamıştır.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Arçelik'den Aldığım Buzdolabı Paslandı

15 KASIM  2020             Ali BEY

Arçelik buzdolabı dolabı aldım bir yıl içinde kapağı paslandı talebime istinaden değiştirildi. ANCAK dolabın diş kısımları kendiliğinden dalgalı olarak eğilmeye başladı...

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Arçelik Ürünü Teslim Etmedi

15 KASIM  2020             Selami BEY

Arçelik'ten bulaşık makinesi aldık hala teslimat gelmedi 4 ay oldu dava acmayı düşünemiyorum.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Arçelik'ten Aldığım Buzdolabının Değişmesini İstiyorum

11 KASIM  2020             Hülya HANIM

Arçelik Buzdolabı 1 yıl oldu alalı 5 kere servis geldi iki kere parça değişti sorun yine aynı üst bölüm soğutmuyor alt bölüm karlanma yapıyor lütfen ürünümü değiştirin bir sürü para verdim hiç memnun kalmadım yardımcı olursanız sevinirim yoksa mahkemeye başvuracağım.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Arçelik Bulaşık Makinemizi Değiştirmiyor

09 KASIM  2020             Atıf BEY

Arçelik’ten 2018 yılında almış olduğumuz bulaşık makinesi aldığım tarihten bu yana sürekli kusurlu bir şeklide yıkama yapmakta bu problem için en az 8 kez servis gelip işlem ve parça değişikliği yaptı ama sorun ortadan kalkamadı sonuç olarak bu makineyi kullanmak istemediğimizi ve değiştirmelerini talep ettik 1 aydır hala cevap bekliyoruz. Şikayette bulunduğum bu yüksek merci umarım bize yardımcı olur..

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Arçelik'den Aldığım Çaycının Değişmesini İstiyorum

08 KASIM  2020             Yunus BEY

Arçelik çaycı; Ocak 2020 tarihinde çaycı aldım, aldığım gün eve getirdim pirize taktim sigortaları attırdı. Çaycıyı Aldığım Buca-Çevik 1 de bulunan bayi ile görüşerek durumu izah ettim. Mağazadan servisi gönderdiler. Ben değişim istedim fakat geçici çözüm olarak tamir yoluna gittiler. Çaycıyı geri getirdiler. Çaycı sigortayı attırmayı kesti. Bu kez alt ısıtma düğmesi suyu kaynatmadan atmaya basladı. Ben bu arada Aydın/Didim'e taşındım. Didim'de bulunan servise 2 defa götürdüm. Hallettik düğme atmıyor dediler eve aldım getirdim. Bir müddet sonra tekrar düğme atmaya başladı. Konu ile ilgili genel merkezi de aradım. Sorun çözülmedi. Bu çaycının değişiminin yapılmasını ısrarla talep ediyorum.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Arçelik Çamaşır Makinemi Değiştirsin

08 KASIM  2020             Şerife HANIM

Arçelik firması şikayetim çamaşır makinem bir bir buçuk ay önce sıkma yaparken aşırı ses çıkarıyordu servisi aradık geldi kazan değişimi olacak diyerek gittiler sonra tekrar gelip makineyi aldılar. Kazan değişimi yapılıp geldikten iki gün sonra makineyi çalıştırıyorum program 10 saat sonra ben kapatınca bitiyor tekrar servisi aradım sıkıntıyı söyledim iki gün sonra geldi iki kişi ellerinde küçük tablet mi diyeyim cihaza bağladık arıza vermiyor dediler. Sıfırladık dediler gittikten sonra bir iki gün sonra tekrar makinem iki saatlik programa atıyorum kendi kendine açılıp kapanıyor tekrardan servisi aradım söyledim ana kart değişecek dediler. Bir haftaya yakında o şekilde bekledim ana kart değiştikten sonrada çözüm olmadı bir gün sonra aynı şikayetle tekrar servisi aradım bu şekilde yanılmıyorsam yedi sekiz defa gelip gitti dün en son yapıldı diye getirdiler yine aynı şikayet bu arada makinenin arıza durumunu kaç defa video çekip gönderdim ama hâlâ çözülmüyor sorun şimdi yine attım video. Ama yine randevu oluşturacağız diyorlar karşımda muhatap bulamıyorum. Evde beş kişiyiz çamaşırlarım birikti, utancımdan komşularıma atamıyorum çünkü geçen sürede hep onlara gönderdim çamaşırları ben hakkımı istiyorum makinemi bozan servis elemanıdır çünkü ilk kazan değişiminden sonra bu ana kart şikayeti çıktı ve çözülmüyor sesimin duyulmasını istiyorum ve bu sorunun giderilmesini şikayetçiyim Arçelik yetkili servisinden.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Arçelik'ten Aldığım Çamaşır Makinesi Bozuldu

07 KASIM  2020             Mehmet BEY

Arçelik çamaşır makinesi benim aramamla gelen servis makineyi yaptıktan 3 sonra yine aynı hatayı verdi bende müşteri hizmetlerini arayıp bana gelen servisin yaptıktan 3 saat sonra makinam yine aynı hatayı verdi ve o gelen servisi istemediğimi söyledim müşteri hizmetlerinde başka servis istedim ve çok mağdur durumda oldugumu söyledim tamam size başka servis yönleniyoruz dediler. Cuma günü saat 10 12 ara servisin gelecegini mesaj çekerek yazdılar ve yine kimse gelmedi bu virüs döneminde 100 defa müşteri hizmetlerini aramama rağmen her defasında tamam efendim gönderiyoruz demelerine rağmen kimse gelmedi ve aldığım bayi Ömeroğlu’nda şikayette bulundum onlarda aradılar. Benim çok mağdur oldugumu müşteri hizmetlerine söylediler tamam dediler yine bir servis göndermediler. Lütfen Arçelik müşteri hizmetlerinde kaç defa aradığımda baksınlar ve ses kaydımı dinlesinler mağdur yetim şu ana kadar 100 defalarca müşteri hizmetlerini aramaya rağmen şu ana kadar hiçbir servis gelmedi ve bu müşteri hizmetlerini bana hakaret sayarak ilgili mercilere iletilmesi gerekenin yapılmasını temenni ederim.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

TAKIM HAZIR

Şikayet Sitemiz, Şikayetlere Gelen Her Türlü Şirket Cevabını Ücretsiz Olarak Yayınlamaktadır.

WEB SİTEMİZİN KULLANIMI HERKESE AÇIK VE ÜCRETSİZDİR.

© 2019 Tüm Hakları Saklıdır.