BOYNER

MEMNUNİYET YÜZDESİ :  % 0

ŞİKAYET SAYISI              :  06

Boyner Hakkındaki Tüm Tüketici Şikayetleri

Boyner Sorunumu Çözsün

11 ARALIK 2020            Seval HANIM

Boyner.com.tr bamwood markalı bir ürün Fincan takımı sipariş verdim 3 adetin kulpu. Aradığımda bunun için gidip kargoya vermem gerektiği söyleniyor. 2 çocuklu bir ev hanımıyım bu pandemi günlerinde ve belirli yasaklar doğrultusunda kargoya gidip kırık ürünün teslimatını yapamayacağımı söyledim bunun üzerin kurye talep etmem gerektiği söylendi kargo şirketini bir kaç defa aradığımda ulaşamadım, bir gün sabah erkenden aradım talep oluşturdum 4 gün oldu kargo gelmedi. Aradım Boyner mağazasını kargoyla yaşanan sıkıntıyı söyledim mail attılar size dönecekler dendi kimse ne aradı ne sordu ne geldi ne gitti. Ürünü kırık gönderdiler veya kargo firmasında hasar gördü bu benim sorunum değil. Bana yeni sağlam fincan göndermelerini talep ediyorum kırık ürüne önden önden para ödemiş oldum. Yurtiçi kargo firmasındanda şikayetçiyim.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Boyner'den Artık Alışveriş Yapmayacağım

03 KASIM 2020              Meliha HANIM

Boyner Sport Adidas marka spor ayakkabı aldım, ayakkabıyı ayağımı vurdu diye iade ettim iadem kabul edildi ama ben ayakkabıyı aldığımda 600 tl bana 375 TL hediye çeki verdiler onu kullanmak için 600 daha alışveriş yaptım bu yüzden bana ayakkabı iade çeki olarak kullandığım hediye çeklerini düşüp kullanmadığımız da düşünüp 130 lira ödemeyi çek olarak teklif edildi. İtiraz ettim ayakkabı tekrar geldi ama yine ayağıma olmuyor evde giydim. Ama değerinde veya daha fazla başka bir şeyle değiştirmeye izin vermiyorlar. Yıllardır alışveriş yaptığım Boyner’in tüm mağazalarından alışverişimi kestim. Ayakkabı elimde kaldı. Herkesi uyarıyorum hediye çeki verip alışveriş yapmanıza güzellik yapıyorlar gibi ama iade ederseniz ürün hatalı çıkarsa sorun yaşanıyor kullanmayın hediye ceklerini bedava vermiyorlar zaten.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Boyner'den Aldığım Tişörtlerden Memnun Kalmadım

29 EKİM 2020                Nagihan HANIM

Boyner internet adresi mavi marka tişörtler ilk yıkamada önleri parçalandı internet sitesinde bulunan şikayet vardan dönen olmadı.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Boyner'den Kot Aldım Rezil Oldum

14 TEMMUZ 2020          Recep BEY

Bursa Zafer plaza alışveriş merkezindeki Boyner mağazasından alışveriş yaptım. Birkaç tane kot pantolon ve tişört aldım. Bir tane beğendiğim kot pantolonun bedeni mağazada kalmamış. Başka bir Boyner mağazasından transfer edeceklerini söylediler. bende tamam dedim. Üzerinden tam bir hafta geçmesine rağmen telefonuma ne bir mesaj nede bir mail bildirimi gelmedi. 14. 07. 2020 tarihi itibariyle zafer plaza alışveriş merkezindeki Boyner mağazasına gittim. Kot pantolon mağazaya geldimi diye sordum Sistemden baktıklarında kot pantolonun iptal edildiğini söylediler. Telefonuma İptal mesajıda gelmedi. O yüzden şikayetçiyim..

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Boyner Kapanış Saatleri Sorunu

13 HAZİRAN 2020         Gülsüm HANIM

Balçova Boyner. Müşteriler dip dibe sırada bekliyorlar sosyal mesafe yok hiç birinin arasında. Ve mağaza 8 yerine 9 da kapatılıyor. Hakkımızı sömürüyorlar destek.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Boyner İade Almıyor

30 NİSAN 2020              Ömer BEY

Boyner 2 adet mayo aldım. Mayolar kızıma Küçük geldi kızım 6 yaşında aldığım mayo 7. 8 yaş için iade etmek istedim iade almadılar ve mayolar hiç kullanılmadı.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

TAKIM HAZIR

Şikayet Sitemiz, Şikayetlere Gelen Her Türlü Şirket Cevabını Ücretsiz Olarak Yayınlamaktadır.

WEB SİTEMİZİN KULLANIMI HERKESE AÇIK VE ÜCRETSİZDİR.

© 2019 Tüm Hakları Saklıdır.