Defacto Beni Mağdur Etti

8 HAZİRAN 2020          Tuğba HANIM

Defacto. Defacto dan google üzerinden puantiyeli pijama takımı aldım adreste bulunamadı diye ürünüm tekrar geri gönderilmiş ama evde olmama rağmen ulasılamadı denildi müşteri hizmetlerinden iade talebi oluşturmama rağmen 3 ay oldu kaç kere aradım ödemem hala hesabıma geçmedi mağdur durumdayım gereğinin yapılmasını rica ediyorum..

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Defacto Ürünlerimin Yarısı Geldi Yarısı Gelmedi

4 HAZİRAN 2020          Gökçe HANIM

DeFacto 24 nisanda vermiş olduğum siparişteki 6 üründen sadece 2 tanesi teslim edilmiştir. Geri kalan ürünlerin durumu hakkında bilgi verilmiyor. Müşteri hizmetlerini zar zor bekleyip bağlanınca durumumu anlattım hiçbir şekilde 3 hafta geçmesine rağmen dönüş yapılmadı. Ne bir bilgi ne bir mesaj yok ürünler de yok ortada böyle rezillik görmedim.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Defacto Ürün İptal Etmek İstiyoruz

4 HAZİRAN 2020          Gülşen HANIM

DEFACTO 11 MAYIS TARİHİNDE SİTEDEN ALIŞVERİŞ YAPTIK 4 ADET ÜRÜN 2 ADET ÜRÜNÜ GÖNDERDİLER AMA 2 ADET ÜRÜNÜ BEKLEME AŞAMASI DİYEREK OYALIYORLAR 50 KERE DE ARADIM SONUÇ YOK İPTAL ETMEK İSTEDİM ONU DA YAPMADILAR Bİ KERESİNDE İPTAL EDEMEYİZ GELMESİNİ BEKLEYİN DEDİLER BİZ ARTIK ÜRÜNÜ İSTEMİYORUZ PARA İADEMİZ YAPILSIN.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Defactodan Şikayetçiyim

31 MAYIS 2020          Fatih BEY

DeFacto DeFacto' nun ARSIZLIĞI ve AYMAZLIĞI: Sipariş Numaram: 12884998 Sipariş Tarihi: 9 Mayıs/2020/Cumartesi Siparişim Kızıma Bayram için, Bayram dan 2 hafta önce sipariş ettiğim 4 adet giysiden müteşekkil idi. Siparişimi verdikten biraz sonra, siparişlerimden bir ürünü kendi kendilerine iptal ettiler ve ücretini karta iade ettiler. Madem iptal edeceksiniz neden satışa koyuyor, sunuyorsunuz? Bu durum, ticaret ahlakı açısından hoş mu? Kendilerine soralım. Kalan 3 ürünün 2 si tarafıma ulaştı. 1 ürün de hala ulaşmadı, bekliyorum ve internet sistemlerinden takibini yapıyorum. Sistemde kargoya verildi yazıyor, ama bana kargo takip bilgisi mesajı da gelmedi, verselerdi gelirdi. Bu durumu yazılı olarak maille ilettim, fakat cevap vermiyorlar. Hal böyle olunca birkaç gün bekledim ve bu seferde sözlü olarak kendilerine beyan için müşteri hizmetlerini aradım ve aynen bu şekilde izah ettim. Bana verilen cevap ise, (Kurye bekliyor) oldu. Yani ürün hazırmış ama kurye bekliyormuş.Ne garip ki koca DeFacto ben sipariş vereli 9 gün olmasına rağmen, hala kurye bekliyor Muş, tabi ki yer isek? Bayram sebebiyle bu perşembe evi terk edeceğiz, ulaşmasını sağlayın dedim, tamam gereğini yapacağız dediler, ama bayramın geçmesine ve bugün 31 Mayıs 2020 olmasına, yani aradan 22 gün geçmesine rağmen hâlâ siparişim tarafıma ulaşmadı ve bu ulaşmayan siparişimi takip ederken DeFacto yu sürekli arıyorum ve bana verilen cevap: Kargoya verdik, bu kadar zaman geçmesine rağmen ulaşmasını beklemeye devam edin diyorlar her aradığımda. Ben de madem ki kadroya verdiniz, bana gelen bir mesaj-kargo bilgisi yok ve üye olduğum DeFacto sistemi nde de kargo bilgileri yok ki, hangi kadroya verdiniz bilgilerini verin, en azından kargo ismini verin diyorum ve bana verilen cevap: Kargocu barkodu okutmadığı için ekranları nda da bilgileri göremedikleri için değil kargo takip numarasını vermek, kargo ismi bile veremiyorlar , ücretini iade edin diyorum-bununda yapmıyorlar malesef. Yani resmen müşteri aklıyla alay ediyor, dalga geçiyorlar. Bu durumda ben bunlara tefeci mi demeliyim acaba. Netice itibariyle bu durum ziyadesiyle traji komik, hiçbir şekilde kabul görebilmesi mümkün değil elbette. Zîra ne insanlıkta, ne ticâret ahlâkında, ne de adalette-yargıda olumlu bir yeri yok bu durumun. Bedensel engelli bir birey olmamam sebebiyle alış verişlerimin hemen hemen hepsini internetten yapmak durumundayım, 10 yıldır da her türlü siteden yapıyorum ve bayağı da tecrübe sahibi oldum haliyle ve böyle bir durum ne duydum, ne gördüm, ne de yaşadım ta ki bu ana kadar. Bu şekilde DeFacto ne yapmaya çalışıyor, doğrusu çok merak ediyorum. Ben bir tüketici olarak ve kamu yararına; Artık böyle uzun uzun yazmak yerine, bu durumu tüm belge ve bilgiler le (İş Kazasından dolayı, hâli hazırda zaten var olan Avukatımla) Cimer, Tüketici Hakları, Hakemleri gibi nerede ne var sa Yargı ya taşıyıp, şikayet sitelerinin hepsine adli karar belgesini koyacağım ki artık bir emsâl teşkil etsin diye.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Defacto Ürün Kayboldu Dendi İade Yapmıyorlar

29 MAYIS 2020          Gül HANIM

Defacto kargoda ürün kayboldu dendi ve tarafıma 3 aydır para iadesi yapılmadı biran önce sorunumun çözülmesini istiyorum.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Şikayet Sitemiz, Şikayetlere Gelen Her Türlü Şirket Cevabını Ücretsiz Olarak Yayınlamaktadır.

© 2019 Tüm Hakları Saklıdır.