top of page

DEFACTO

MEMNUNİYET YÜZDESİ :  % 0

ŞİKAYET SAYISI              :  17

defacto.jpg

Defacto Ürünü Teslim Etmedi

10 ARALIK 2020            Dilek HANIM

Defacto ve Aras kargo ürünümü getirmediler paramı da vermiyorlar, şikayetçiyim lütfen yardımcı olun.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Defacto'dan Aldığım Ürün Tarafıma Ulaşmadı

08 ARALIK 2020            Menşur HANIM

Ben Çorlu merkez Defacto’dan 11 ayın 8 inde 279 TL bedelinde bir mont sipariş verdim ürün elime ulaşmadı müşteri hizmetlerini defalarca aradım ürün kargoya hiç verilmemiş gözüküyor müşteri hizmetleri olayı hızlandırdığını söylüyor yine sonuç yok mağazaya gidiyorum sonuç yok ben ya ürünü ya da paramı talep ediyorum böyle büyük bir kuruma hiç yakışmayan bir hareket bu lütfen ilgililerden yardım rica ediyorum.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Defacto Değişim İşlemi Yapmadı

04 ARALIK 2020            Ahmet BEY

Ankara Defacto’dan pantolon aldım olmadı. Değişim için Kastamonu Defacto mağazasına gittim bana değişemeyiz dediler içindeki iç barkodu yok ama diğer barkodları var faturamda mevcut olduğu halde ben değişim için cidden Kastamonu'ya gitti 70 TL otobüs parası verdim ben parasında değilim sizin gibi kaliteli bir firmanın bunu yapması hiç hoş değil.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Defacto'dan Bir Daha Alışveriş Yapmayacağım

04 ARALIK 2020            Ahmet BEY

Defacto geçen sene babalar gününde çocukları bana kot pantolon almışlar fakat çiğli mağazasına defalarca gitmemize rağmen pantolonu değiştirmediler bende bir daha ne ben ne de ailem alışveriş yapmadılar bu konuda çiğli mağazası İn sorumsuz davranışından dolayı şikayet ediyorum.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Defacto İade İşlemini Yapmadı

04 ARALIK 2020            Tuğba HANIM

Defacto Ağustos ayında online siparişimden kısmı iade gönderim firmaya, verdikleri iade koduyla gönderim yaptım. Ürünü iade adresine göndermiş oldugum ve firma tarafından teslim alındığı kargo sorgulamasında görünmüyor. Buna rağmen kargo depoda görünmüyor dediler, sonra teslim alınmış evet, tekrar dağıtıma çıkarılmış kargo şirketiyle bi görüşelim dediler. Her seferinde size en kısa sürede dönüş yapacağız dediler ve geri dönmediler, hep ben takip etmek zorunda kaldım. Yine de çözüme ulaşılmadı. Beni mağdur ettiler, koskoca firma 4 aydır 70TL’lik iademi yapmıyor, ilgilenmiyor.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Defacto Beni Mağdur Etti

03 ARALIK 2020            Kader HANIM

Defacto Diyarbakır şubesinden bir ürün aldım 1 defa değişim sağladım ürün bedenimle uyuşmadığı için iade etmek istedim kesilerler bunu reddeti hediye ceki istedim yok dediler yetkiliyle görüşmek istiyorum diyince hediye çeki vereceğiz dediler. Beni çok mağdur ettiler devamlı bir müşterinizdim bu sorunun giderilmesini istiyorum ve kasiyerlerinizin baştan savurucu hareketleri müşteri kaybına yol açmakta. Bir daha asla mağazadan alış veriş yapmayacağım böyle bir firmada böyle eğitimsiz çalışanların olması firmayı çökertiyor.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Defacto'dan Aldığım Ürünün İadesini İstiyorum

20 KASIM 2020              Özgül HANIM

Defacto sweatsihirt söyleyeli 20 gün oldu. Defalarca aradım. Kargoda sorun hemen çözüyoruz diyorlar ama gelen giden yok 140 TL paramın iadesini istiyorum. 29 Ekim'de vermiştik sipariş bugün 19 Kasım lütfen çok acil para iademi sağlayın. Vazgeçtim almaktan.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Defacto Müşteri Hizmetleri Çok İlgisiz

17 KASIM 2020              Özkan BEY

17.11.2020 günü saat: 17:20 sıralarında Defacto müşteri hizmetlerini aradım. İsmi E*** olan bayan müşteri temsilcisine sorunumu açıkladım sorunumu çözmeden ve bana hiç bir şekilde bilgi vermeden telefonu yüzüme kapattı. Tekrar aradığımda yine aynı kişi ikinci defa hiçbir bilgi vermeden telefonu yüzüme kapattı. Gereğinin yapılmasını rica ederim.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Defacto Aldığım Ürünü Göndermiyor

14 KASIM 2020              Selahattin BEY

Defacto Onlıne verdiğim siparişim 1 ay 5 gündür kargoya bile verilmemiş. Müşteri temsilcilerini defalarca aramama rağmen bir gelişme olmadı ve ürünün olduğu mağazayı aradım bizde yok diyorlar ürün müşteri ilişkileri ürün orada diyor ve kesinlikle bir çözüm oluşturmuyorlar.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Defacto Beni Çok Zor Duruma Düşürdü

10 KASIM 2020              Kürşat BEY

Shopyflay kartımdaki milleri Nevşehir şubenizde kullanamadık. Eşim için hediye almak için karttaki milleri Defacto gibi her zaman alışveriş yaptığım kaliteli bir mağazadan değerlendirmek istedim ve eşimin yanında rezil oldum.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Defacto Bizi Mağdur Etti

26 EKİM 2020                Ebru HANIM

Defacto mağazasından aldığımız ürünleri kasadaki çalışan internetten sipariş verirsek indirim olacağını söylediği için öyle yaptık 12 gün oldu ne Defacto ne verdikleri kargo şirketi çözüm üretmiyor. Mağdur olduk paramızla aldığımız ürünün peşinde biz koşuyoruz. Verdikleri kargoda ürünler gözükmüyor zaten bir kurye şirketi. Sonuç: Defacto şirketi bizi mağdur etti sorun var çözüm yok.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Defacto Kampanyadan Şikayetçiyim

16 AĞUSTOS 2020          Murat BEY

DeFacto dan aldığımız chino table pantolonun 2. sine belirtilen (50₺) kampanyası uygulanmamıştır.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Defacto Beni Mağdur Etti

8 HAZİRAN 2020           Tuğba HANIM

Defacto. Defacto dan google üzerinden puantiyeli pijama takımı aldım adreste bulunamadı diye ürünüm tekrar geri gönderilmiş ama evde olmama rağmen ulasılamadı denildi müşteri hizmetlerinden iade talebi oluşturmama rağmen 3 ay oldu kaç kere aradım ödemem hala hesabıma geçmedi mağdur durumdayım gereğinin yapılmasını rica ediyorum..

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Defacto Ürünlerimin Yarısı Geldi Yarısı Gelmedi

4 HAZİRAN 2020           Gökçe HANIM

DeFacto 24 nisanda vermiş olduğum siparişteki 6 üründen sadece 2 tanesi teslim edilmiştir. Geri kalan ürünlerin durumu hakkında bilgi verilmiyor. Müşteri hizmetlerini zar zor bekleyip bağlanınca durumumu anlattım hiçbir şekilde 3 hafta geçmesine rağmen dönüş yapılmadı. Ne bir bilgi ne bir mesaj yok ürünler de yok ortada böyle rezillik görmedim.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Defacto Ürün İptal Etmek İstiyoruz

4 HAZİRAN 2020           Gülşen HANIM

DEFACTO 11 MAYIS TARİHİNDE SİTEDEN ALIŞVERİŞ YAPTIK 4 ADET ÜRÜN 2 ADET ÜRÜNÜ GÖNDERDİLER AMA 2 ADET ÜRÜNÜ BEKLEME AŞAMASI DİYEREK OYALIYORLAR 50 KERE DE ARADIM SONUÇ YOK İPTAL ETMEK İSTEDİM ONU DA YAPMADILAR Bİ KERESİNDE İPTAL EDEMEYİZ GELMESİNİ BEKLEYİN DEDİLER BİZ ARTIK ÜRÜNÜ İSTEMİYORUZ PARA İADEMİZ YAPILSIN.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Defactodan Şikayetçiyim

31 MAYIS 2020              Fatih BEY

DeFacto DeFacto' nun ARSIZLIĞI ve AYMAZLIĞI: Sipariş Numaram: 12884998 Sipariş Tarihi: 9 Mayıs/2020/Cumartesi Siparişim Kızıma Bayram için, Bayram dan 2 hafta önce sipariş ettiğim 4 adet giysiden müteşekkil idi. Siparişimi verdikten biraz sonra, siparişlerimden bir ürünü kendi kendilerine iptal ettiler ve ücretini karta iade ettiler. Madem iptal edeceksiniz neden satışa koyuyor, sunuyorsunuz? Bu durum, ticaret ahlakı açısından hoş mu? Kendilerine soralım. Kalan 3 ürünün 2 si tarafıma ulaştı. 1 ürün de hala ulaşmadı, bekliyorum ve internet sistemlerinden takibini yapıyorum. Sistemde kargoya verildi yazıyor, ama bana kargo takip bilgisi mesajı da gelmedi, verselerdi gelirdi. Bu durumu yazılı olarak maille ilettim, fakat cevap vermiyorlar. Hal böyle olunca birkaç gün bekledim ve bu seferde sözlü olarak kendilerine beyan için müşteri hizmetlerini aradım ve aynen bu şekilde izah ettim. Bana verilen cevap ise, (Kurye bekliyor) oldu. Yani ürün hazırmış ama kurye bekliyormuş.Ne garip ki koca DeFacto ben sipariş vereli 9 gün olmasına rağmen, hala kurye bekliyor Muş, tabi ki yer isek? Bayram sebebiyle bu perşembe evi terk edeceğiz, ulaşmasını sağlayın dedim, tamam gereğini yapacağız dediler, ama bayramın geçmesine ve bugün 31 Mayıs 2020 olmasına, yani aradan 22 gün geçmesine rağmen hâlâ siparişim tarafıma ulaşmadı ve bu ulaşmayan siparişimi takip ederken DeFacto yu sürekli arıyorum ve bana verilen cevap: Kargoya verdik, bu kadar zaman geçmesine rağmen ulaşmasını beklemeye devam edin diyorlar her aradığımda. Ben de madem ki kadroya verdiniz, bana gelen bir mesaj-kargo bilgisi yok ve üye olduğum DeFacto sistemi nde de kargo bilgileri yok ki, hangi kadroya verdiniz bilgilerini verin, en azından kargo ismini verin diyorum ve bana verilen cevap: Kargocu barkodu okutmadığı için ekranları nda da bilgileri göremedikleri için değil kargo takip numarasını vermek, kargo ismi bile veremiyorlar , ücretini iade edin diyorum-bununda yapmıyorlar malesef. Yani resmen müşteri aklıyla alay ediyor, dalga geçiyorlar. Bu durumda ben bunlara tefeci mi demeliyim acaba. Netice itibariyle bu durum ziyadesiyle traji komik, hiçbir şekilde kabul görebilmesi mümkün değil elbette. Zîra ne insanlıkta, ne ticâret ahlâkında, ne de adalette-yargıda olumlu bir yeri yok bu durumun. Bedensel engelli bir birey olmamam sebebiyle alış verişlerimin hemen hemen hepsini internetten yapmak durumundayım, 10 yıldır da her türlü siteden yapıyorum ve bayağı da tecrübe sahibi oldum haliyle ve böyle bir durum ne duydum, ne gördüm, ne de yaşadım ta ki bu ana kadar. Bu şekilde DeFacto ne yapmaya çalışıyor, doğrusu çok merak ediyorum. Ben bir tüketici olarak ve kamu yararına; Artık böyle uzun uzun yazmak yerine, bu durumu tüm belge ve bilgiler le (İş Kazasından dolayı, hâli hazırda zaten var olan Avukatımla) Cimer, Tüketici Hakları, Hakemleri gibi nerede ne var sa Yargı ya taşıyıp, şikayet sitelerinin hepsine adli karar belgesini koyacağım ki artık bir emsâl teşkil etsin diye.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Defacto Ürün Kayboldu Dendi İade Yapmıyorlar

29 MAYIS 2020              Gül HANIM

Defacto kargoda ürün kayboldu dendi ve tarafıma 3 aydır para iadesi yapılmadı biran önce sorunumun çözülmesini istiyorum.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

TAKIM HAZIR

bottom of page