Doğtaş Yanlış Ürün Teslim Ediyor

3 TEMMUZ 2020          Kadri BEY

Doğtaş yanlış ürün teslim ediyor para iadesi bile alamıyorum! 10/6/2020 tarihinde Doğtaş Silivri mağazasından 5500 TL karşılığında masa ve sandalye sipariş ettim. 18/6/2020 tarihinde yapılan sevkiyatta teslim edilmeye çalışılan ürünler güneşten sararmış ve masa ayakları çamurlu olduğu için ürünü kabul etmedim. 26/6/2020 tarihinde yapılan ikinci sevkiyatta gelen, sandalyelerin sipariş ettiklerimizle aynı olmadığını masa üstü camında masaya göre büyük olduğunu, cam köşe kenarlarının tehlike yarattığı için tekrar ürün iadesi yaptım. Aynı gün şirket yetkilisi Osman Balkan ile yaptığım yüz yüze görüşmede herhangi bir değişiklik yapılamayacağını ürünü kabul etmem gerektiğini söyledi. Bunun üzerine siparişi iptal etmek istediğimi ve işleme koymasını istediğim de, önce patronunun ülke dışında olduğunu ne zaman geleceğini bilmediğini en az bir ay beklemem gerektiğini söyledi. Bunun üzerine, kabul etmediğimi ve ücret iadesini istediğimde sinirlenerek bağırıp çağırmaya ve iade yapmayacağını söyledi. Şu anda ne doğru ürünleri gönderiyorlar ne de para iadesi yapıyorlar. Resmen 1 aydır paramı gasp etmiş durumdalar. Hiç kimseye ulaşamıyorum yetkililerden ses seda yok. Sakın Doğtaş'tan mobilya almayın paranızla rezil olursunuz.eski

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Doğtaş Lekeli Sandalye Gönderdi

29 HAZİRAN 2020          Zehra HANIM

Doğtaş kumaş rengi seçilerek 1 ay sonra gelen sandalyelerimiz( louısa ) in nerdeyse 8 tanenin tamamı siyah lekeli geldi teşhir değil dediler.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Doğtaş Bu Soruna Çözüm İstiyorum

08 MAYIS 2020          Hasan BEY

Doğtaşdan loft koktuk takim aldım şubatta teslim oldu bir ay sonra üçlü koltuğun kasası kırıldı diğer üçlü kolltuĞunun kasası çatladı esneme yaptı kumaşta lekeler oluştu gelen servis koltukların kodlarını yanlış takmışlar servisleri hiç iyi değil gardolabım sürünmekten diğer kapak çizildi masamı kuramadılar araları gözüküyor ve 3 aydır hemen her gün biz müşteri hizmetlerini arıyoruz tamam diyorlar geri dönüş yapmadılar doğtaş siz bizlere bedava dağıtmıyorsunuz mobilya dünya bi para verdik ne den maĞdur ediyorsunuz tamam ilgileniyoruz diyorsunuz dalgamı geçiyorsunuz koltuklarını değişim istedim daha bi haber yok bir ayda koltuk kırılmanın sizde gördüm ben bu sorunuma çözüm istiyorum değiştirin koltuklarını yoksa para iadesi yapın yeter artık bizim sabitinizi zorluyorsunuz Doğtaş.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Doğtaş Müşteriyi Memnun Edemiyor

06 MAYIS 2020          Arzu HANIM

Doğtaş dan Loft koltuk aldım 4 aylık evliyim bana koltuklarım bir ay sonra geldi 3 aydır evimde bir ay olmadan koltuğun kırıldı 3 lü koltuğun kasası kırıldı diğer 3 lü koltuğun kasası çatladı kumaşda beyaz lekeler oluştu ben Yozgat Doğtaş firmasından aldım şu an İzmir'de oturuyorum doğtaşı aramaktan bıktım tamam geleceğiz size dönceğiz ama bi gelişme yok gelen servis koltukların kollarını ters taktı onu düzeltmeye bile gelmediler aramaktan artık bıktım yatak odamda doğtaşı. Komindinin kabakları küflü geldi not aldılar tek çekmeceyi almışlar geldiler teki değişti teki yok gardolabımı takamadılar servis sürtünmekten dolabının kapağı çizildi masamı düzgün takamadılar araları açılıyor servisleri berbat doğtaş müşteriyi memnun edemiyor ben koltuklarda değişim istiyorum ve buna en kısa zamanda bi lütfen ilgilenin müşteri hizmetleri aramaktan bıktım usandık artık ama dönüş yok.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Şikayet Sitemiz, Şikayetlere Gelen Her Türlü Şirket Cevabını Ücretsiz Olarak Yayınlamaktadır.

© 2019 Tüm Hakları Saklıdır.