DSMART

MEMNUNİYET YÜZDESİ :  % 0

ŞİKAYET SAYISI              :  292

Dsmart Hakkındaki Tüm Tüketici Şikayetleri

D-Smart Aboneliğimi İptal Etmiyor

20 OCAK 2021                Meral HANIM

İlkesiz hizmet %86 özürlü kardeşime sözleşme imzalamışsınız sözleşmeyi iptal için müşteri temsilcisi ile görüştüm iptal ettiğini söyledi ama hala fatura geliyor ses kayıtları mevcuttur bundan sonrasını Tüketici Hakem Heyetine devredeceğim.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

D-Smart'a Kullanmadığım İnternetin Parasını Ödüyorum

20 OCAK 2021                Rabia HANIM

3 ay önce D-smarttan internet bağlattım ama sadece bir hafta kullandım ve sonra arızalandı.Daha sonra sürekli müşteri hizmetlerini aradım. Her aradığımda servis talebinde bulundum ama hâlâ ne gelen oldu ne ilgilenen oldu. Ve üç ay hiç kullanmadığım internetin faturasını verdim. Acil bizimle ilgilenilmesini istiyoruz.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

D-Smart Müşteri Hizmetlerine Bile Bağlanamıyorum

20 OCAK 2021                Cemal BEY

Türk Telekom diye aradım Tivibu+internet diye ama d Smart kurulumundan geldiler. Böyle saçma dolandırıcı bir firma olamaz. İptal için müşteri hizmetlerine bağlanmak istediğinizde tüm müşteri hizmetleri dolu ya da bağlandığınız kişiler aktarıyoruz diye ana menüye aktarıyor daha sonra çıkan olmuyor. Böyle firmaların kapatılması lazım. İnsanları mağdur etmekten başka bir şey kazıklamaktan başka hiçbir şey yapmıyorlar.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

D-Smart Fazladan Ücret Talep Ediyor

18 OCAK 2021              Özge HANIM

28 kasımda İnternet başvurusu yaptım 2 gün sonra gelip TV yi bağladılar o günden beri İnternet için bekliyorum. 19 aralıkta Dsmart teknik ekip geldi ücretsiz dediler hem ücret aldı bide modeminiz arızalı deyip yeni modem sattı 350 TL ye şimdi arıyorum alt yapıdan dolayı İnternet kurulamıyor ama sizden modem parası almamaları lazım biz ona bişey yapamayız diyorlar ve TV hizmetinide kapatın dediğimde cayma bedeli 220 TL diyorlar bu nasıl bir sistem ve nasıl bir anlayış sakın kimse Dsmart bağlatmasın.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

D-Smart Yersiz Ücret Talep Ediyor

18 OCAK 2021              Ayşe HANIM

3 haftadır internet bağlantım yok müşteri hizmetlerini arıyorum kayıt oluşturuyoruz sizi 48 saat içinde arayacakacayacaklar diyip kapattılar. 3 haftadır ne aradılar ne de sorunu çözdüler sonra gelip modeme yazılım attılar ücret aldılar bir daha bu sorunu yasamazsınız dediler yarim saat sonra yine internet gitti 3 gündür yok internet lütfen bu sorunları halledin kullanmadığım internetin parasını ödeyeceğim böyle bir saçmalık olamaz ya.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

D-Smart Müşterilerine Dönüş Sağlamıyor

18 OCAK 2021              Yusuf BEY

Yaklaşık 25 gün önce evime İnternet bağlattım ve ben evde yokken servis modemi bırakıp gitmiş bağlantılarınıda onlar yapması gerekirken ben yaptım ancak modemin arkasındaki şifre ile giriş yapamadım bununla ilgili Dsmart teknik servisle defalarca görüştüm bana 24 saat içinde dönüş olacağını söyledikleri halde tarafıma hiç bir şekilde dönüş olmadı üstelik toplamda 54. 40 olan faturam bana 78,41 kuruş olarak yansıtılmış ben İnterneti kullanmadığım halde bu fatura neyin nesi anlamış değilim aboneliğimi iptal edeyim dedim bu seferde aktarıyoruz dedikleri ilgili birim ilede görüşemedim iptal işlemi yapamıyorum çocuklarım derslerinden geri kaldılar benim tlf faturamın tamamına yakını Dsmart ile görüşmekte geçti abone olurken vermiş oldukları vaadlerin hiç biri yerine getirilmiştir en son modemin arızalı dediler bana bir servis numarası verdiler modemi oradan değiştirmemi istediler servisi aradım fakat biz dükkanı kapattık dediler nasıl olacak dedim Dsmart ile çözmenizi gerekiyor dediler benim sıkıntım ve mağduriyetim nasıl giderilecek maddi manevi çökmüş durumdayım şu an psikolojimde bozulmuş durumda tlf görüşmelerinin kayıt altındaysa bunun dinlenmesini ve Turkcell faturamın kontrol edilmesini istiyorum Dsmart ile ne kadar konuştuğumun.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

D-Smart Yetkililerinden Sözleşmeye Uygunsuzluk

18 OCAK 2021              Latife HANIM

Dsmart yetkililerinden şikayetçiyim beni önceki aboneliğimden sözleşmem bitmeden beni kandırarak abone ediyorlar önceki modemi iptal etmeden kendi internetlerini bağlıyorlar bana iki abonelikten fatura çıkıyor şikayet edebileceğim kimse muhatap olmuyor böylemi zengin olunuyor bu insanlara inanıp benim gibi kimse mağdur olmasın.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

D-Smart Beni Türk Telekom'dan Arıyorum Diye Kandırdı

05 OCAK 2021                Fadime HANIM

D-Smart çocuğum EBA’ya girecek diye internet bağlatmak istiyordum onlar aradı devlet destekli türk telekom internet ve size D-Smart diye beni aradılar bende kabul ettim. Geldiler D-Smart’ı bağladılar sözleşme yaptılar 10 gün oldu internet bağlanmıyor. Benimde D-Smart’a değil internete ihtiyacım olduğu için iptal etmek istiyorum ama benden 450 tl istiyorlar mağdurum şikayetçiyim.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

D-Smart Beni Vodafone'den Arıyorum Diye Kandırdı

02 OCAK 2021                Hamit BEY

Dsmart beni Vodafone evde net üzerinden arayıp Vodafone’yle anlaşmalı olduklarını söyleyip kampanyalı internet kullandığımı ve Dsmart alma hakkım olduğunu almazsam ev internetimin kampanyasından faydalanamayacağımı belirterek evime Dsmart bağladılar ve ben Vodafone müşteri hizmetlerini aradığımda Dsmart'la bir anlaşmaları olmadığı bilgisini aldım Dsmart beni kandırıp oyuna getirdi gereğinin yapılmasını arz ederim şikayetçiyim.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

D-Smart'tan Bıktım Usandım

02 OCAK 2021                Berke BEY

Dsmart müşteri hizmetleriyle yaklaşık 3 4 aydır uğraşıyorum artık bıktım zaten sözleşme yapalı 3 4 ay oldu yani kısaca bağlattırdığımdan beri maalesef uğraşıyorum henüz paketimde ki sağlıklı bir internete elde edemiyorum ve bilgisayar oyunlarında internet konusunda hep kopma oluyor hep bir problem oluyor aradığımda statik ip yapın geçer yüzde yüz çözüm dediler ve bir çözüm olduğunu düşünmüyorum hep aynı problemle karşı karşıya kalıyorum yaptığım en kötü pişmanlıktan 1 tanesi Dsmart’la 2 yıl sözleşme yapmam o kadar sorunsuz konuşuyorlardı ki anlatamam işte efsaneyiz biz şu bu işte bizden yana bir sıkıntınız olmayacak ne kopma olucak ne başka bir şey kendilerinden bu kadar emin konuştular bende lanet olsun güvendim artık buna bir çözüm bulunması gerek.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

D-Smart'ta Muhatap Olacak Birini Bulamadım

02 OCAK 2021                Deniz HANIM

DSmart vermediği hizmete bağlamadığı internet için para istiyor onların aktif dediği evden ben 4 Kasım'da taşındım ama derdimi Dsmart'a anlatamadım muhattapta bulamadım lütfen yardımcı olun.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

D-Smart Kullanmadığım İnternetin Ücretini Ödüyorum

02 OCAK 2021                Muammer BEY

Marka: D- Smart Net internet. 20 Aralık 2020 tarihinde internet hattımın Bodrum'daki sabit telefonumdan Ankara'daki sabit telefonuma naklinin yapılması için müracaat ettim. Talebi aldılar 7 iş gününde bağlanır dediler, 13 gün geçmiş olmasına rağmen bağlanmadı. Çok mağdur durumdayım üstelik kullanmadığım sürenin parasını da alacaklar. İnternetimin bir an önce bağlanmasını sağlamanızı arz ederim. Saygılarımla.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

D-Smart Hiçbir Şekilde Çekmiyor

02 OCAK 2021                Sabire HANIM

D-SMART KPSS hazırlanan ve canlı ders alan bir öğrenciyim mayıs ayında internet aldık ve hiç çekmiyor müşteri hizmetini her aradığımızda alt yapıda son var ya da kotanız dolmuştur diyor gerekeni yapılmasını istiyorum lütfen.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

D-Smart Kurulum Yapmıyor

02 OCAK 2021                Nurettin BEY

Dsmart kurulum yapılmıyor interneti mutfağın ortasına bırakıp gitmişler bu ne saçmalık, lütfen yardımcı olur musunuz.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

D-Smart Düzenli Fatura Ödememe Rağmen Mağdur Etti

02 OCAK 2021                Hakan BEY

Dsmart internet 2 senedir kullanıyorum beni mağdur ediyorlar 2 senedir fatura ödüyorum arıyorum teknik servis yollamıyorlar 2 senedir maddi manevi şikayette bulunmak istiyorum askeri ücretle çalışan insanım ay gelmeden faturalarını yatıyorum aksine çok mağduruz teşekkür ederim.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

D-Smart Resmen İnsanlara Yalan Söylüyor

30 ARALIK 2020            Sabire HANIM

Dsmart kandırıldım internet bağlantım evime kandırdılar beni evime gelen ekip uydu hediye denildi ama 23.45 kuruş fatura geldi İnternet 49 TL denildi ama 83 TL'miş resmen kandırıldım ve aradığımda hep sorun var diyorlar ilgileniyorlar lütfen bana yardımcı olur musunuz iptal ettirmek istiyorum 480 TL cayma bedeli istiyorlar lütfen bu resmi tefecilik yardım edin bana iyi akşamlar.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

D-Smart Bizi Mağdur Ediyor 

30 ARALIK 2020            Ayber BEY

Dsmart bir haftadır internet çekmiyor çocuklar uzaktan eğitimden uzak kalıyor müşteri temsilcilerini arıyorum yardımcı olmuyorlar açıyor telefonu cevap vermiyorlar İnterneti iptal etmek istiyorum yine telefon yüzüme kapatıyorlar çocuklarım egitimden mağdur oluyor yarın fatura yenilecek diye iptal işlemi yapmıyorlar teknik servis dahi göndermiyorlar artık psikolojim bozuldu gereken ne olursa yapılsın lütfen.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

D-Smart Zor Duruma Düşürüyor

29 ARALIK 2020            İbrahim BEY

D-smart internet faturalarılarını hiç bir türlü ödeyemiyorum bana yardımcı olun ben ceza ödemek istemiyorum şirkete arıyorum 1 ay içeresinde bana kimse yardımcı olmuyor müşteri hizmetleri çözüm bulamayınca telefonlarını kapatıyorlar bana yardımcı olun insanları kandırıyorlar.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

D-Smart Günlerdir İnternet Yok

29 ARALIK 2020            Mustafa BEY

Dsmart internet. 10 gündür internet yok eve müşteri hizmetlerini arıyorum teknik servis yönlendiriyoruz diyorlar kimse ne geldi ne de aradı çocuğum 10 gündür düzenli derslere giremiyor mağdur olduk lütfen yardımcı olursanız çok mutlu oluruz.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

D-Smart Vermediği Hizmetin Bedelini İstiyor

29 ARALIK 2020            Semih BEY

Dsmart net 10 ayın 10dan bu yana evde internetinim kesildi defalarca aramama rağmen hiç bir şekilde çözüm sunulmadı sürekli sizi arayacaklar deyip dilekçe yazılıyor ama bir çözüme verilmiyor hizmet alamıyorum ve de kullanmadığım hizmetin bedelini ödüyorum.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

D-Smart Benden Cayma Bedeli İstiyor

29 ARALIK 2020            Remzi BEY

Dsmart tv platformu Dsmart ile tel vasıtasıyla iki yıl önce sözĺeşme uzattım. Süre 10 Eylül'de sona erdi. 10 gün öncesi arandım onlara sözleşme uzatmayacağımı beyan ettim.ve 10 eylül 2020 yayınım kesildi. Ama yayını kesmelerine rağmen 4 aydır fatura kesmeye devam ediyorlar. Bir hafta öncede durumu açıklayıp iptal dilekçesi verdim. Şimdi diyorlar ki belli bir bedel ödeyeceksin. Bunun yasal olmadığını biliyorum. Kaldıki makina falan hepsi bana ait. Şimdi ben bunlara manevi tazminat açmak istiyorum. Psikolojimi bozdular.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

TAKIM HAZIR

Şikayet Sitemiz, Şikayetlere Gelen Her Türlü Şirket Cevabını Ücretsiz Olarak Yayınlamaktadır.

WEB SİTEMİZİN KULLANIMI HERKESE AÇIK VE ÜCRETSİZDİR.

© 2019 Tüm Hakları Saklıdır.