Metro Turizm Bilet İadesi Olmadı

18 TEMMUZ 2020          Dilara HANIM

Metro turizmden aldığım biletin saatini değiştirmek icin 2 saat oncesinden firmaya ulaşmaya çalıştım çağrı merkezine ve izmir otogar şubesine 1 saatte anca ulaşabildim. şube internet bileti olduğu icin değişiklik yapamadığını çağrı merkezi de değişikliği son 6 saat icinde yapabileceğini söyledi. 6 saat icinde geç kalacağımı öngörseydim zaten konuştuğum kişilere gerek kalmazdı. biletimi ne açığa aldılar ne de iade yaptılar. resmen haber vermeme rağmen paramı aldılar. şikayetçiyim paramın iadesini istiyorum.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Metro Turizm Sorumsuzluğu Yüzünden Suçsuz Yere Ceza Kesildi

29 HAZİRAN 2020          Sefer BEY

Metro Turizm - Pandemi kurallarına firma tarafından uyulmayıp biletler kesiliyor şikayet üzerine emniyet güçleri çevirmesi sonucunda firmanın kestiği bilet sahipleri suçsuz bir şekilde emniyet güçleri tarafından ceza kesildi bu konu hakkında çözüm bulamadık.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Metro Turizm Beni Mağdur Etti

21 HAZİRAN 2020          Orhan BEY

Hayırlı günler 21 Haziran 2020 de saat 2:15 de Ankara AŞTİ terminalinden METRO turizim şirketin den bilet aldım saat 3:00 bileti 5 kere sormama rağmen otobüs gelecek denildi ve otobüs gelmedi ben 41 nolu satış noktasına gittiğimde aradılar otobüs şoförünü Elmadağ da olduğunu bildirdi ve beni mağdur ettiler saat 4.15 olan başka bir firmadan aldım hiç ilgilenmediler mağdur oldum şikayetçiyim zabıta noktasına gittim ve ordaki beyde biz ne yapalım otobüs hakkında bilgileri aldık dedi şikayetçiyim.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Metro Turizm'den 2 Kişilik Bilet Aldık

16 HAZİRAN 2020          Okan BEY

Metro turizim. 14.06.2020 tarihinde 2 kişilik Antalya 23.20 Alibeyköy kalkış saatli bilet aldık otobüs perona 23.45 de giriş yaptı gecikmeli bileti satılırken 23.20 diye satılıyor neyse araca bindik koltuk no 23. Ve 24 du birde baktık koltuk dolu muavini çağardık onlar şamandıraca inecekler siz arkaya geciverin şimdilik kadının bileti de 23.24 koltuklu neyse onada tamam dedik olur böyle şeyler geçtik en arka koltuklara ve ayrıca bildiğim kadarı ile o koltuklar bizim sigorta poliçenizede işleniyordu arkaya geçtik koltuk neredeyse gerçekten yok diyebilirim araç berbat eski ve aşırı yıpranmış tv ler bozuk şarj girişleri arızalı leş gibiydi ablamız şamandırada indi bizde yerimize geçtik 12 saat uzun bir seyahat süresi araç leş devam ediyoruz ve asıl sorun bu 12 saat boyunca bir muavin veya kabin ile görevli hoş 1 bardak su bile ikram etmez mi hiç bir yolcuya yazıktır paramizi biz bu hizmetleri daha iyi alamak için ödemiyor muyuz maalesef hayatımızdaki en kötü ve ilgisiz seyahat oldu metro turizm bizleri enayi yerine koydu gerekenin yapılmasını arz ederim

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Metro Turizm'den Şikayetçiyim

15 HAZİRAN 2020          Mehmet Ali BEY

Metro Turizmden 15.06.2020.tarihin de adanaya saat 3te bilet aldım. Yaklaşık 30 dk geçmesine rağmen hala araç gelmedi daha sonra yazıhaneyi arayarak gececi personel ile görüşerek aracın gelmediğini söyledim. O kişinin bana aracın daha 03:30 da Ankara göl başında oldugunu söyledi. Ben aracın neden böyle geçtiğini sorduğum da ben mi sürüyorum gibi ithamlarda bulundu. Bende sen sürmüyorsun sizin firmanın çalışanı sürüyor dedim. Oda banane ondan dedi. Daha sonra bileti iptal etmek istediğimi söyledim oda iptal edemeyeceğini söyledi sonrasında neden diye sorduğum da sürenin dolduğunu söyledi ve bileti iptal etmedi. Beni mağdur durumda bıraktı ve asker oldugum için görev yerime gecikmeli gitmek zorunda kaldım. Onun üzerine aynı metro firmasının başka Bi aracıda adanaya gidiyordu. Ve ben şöföre beni adnaya götüre bilir misin birgilime geç kalcam dedim oda bunun üzerine benden 50 TL para istedi yani Bilhassa benden haksız kazanç elde etmek istedi. Bende üzerim de nakit yok. Dedim oda sigara alırsan da olur dedi. Bence mecburen daha fazla mağdur olmamak için kabul ettim. Daha sonra sigara almak üzre tapan dinlenme tesislerin deki petrol ofisi marketine sigara almak üzere gittim. Üzerimde nakit olmadıgı için sigarayı karttan çektireceğimi beyan ettim. Oradaki çalışan 55 60 yaşlarında ki şahıs ise karttan sigara çekmediklerini beyan etti bende neden çekmiyorsunuz dedim oda karttan sigara satışı yaptıklarında para kazanamadıklarını söyledi. Bende bunun üzerine neye dayanarak böyle bişey yaptığını sordum elinde evrakınız var mı dedim satılamayacağına dair oda ben kendim satmıyorum diyerek cvp verdi. Bende bunun üzerine sizi şikayet edeceğim dedim oda nereye edersen et dedi. Bunları yazıyorum dile getiriyorum. Ümid ediyorum ki metro firması, Aksaray yazıhanesindeki çalışan şahıs, beni haksız kazan elde ederek adanaya götüren Şöför ve marketteki çalışan personel ümid ediyorum ki cezalandırılacaktır. İnşallah cezalandırırlar da. Gereğinin yapılmasını arz ederim. Gerçekten ama çok mağdur oldum.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Şikayet Sitemiz, Şikayetlere Gelen Her Türlü Şirket Cevabını Ücretsiz Olarak Yayınlamaktadır.

© 2019 Tüm Hakları Saklıdır.