SIEMENS

MEMNUNİYET YÜZDESİ :  % 0

ŞİKAYET SAYISI              :  04

Siemens Hakkındaki Tüm Tüketici Şikayetleri

Siemens Ankastre Fırın Arıza

15 EYLÜL 2020          Belgin HANIM

SİEMENS marka AD-HB114FBW0T Ürün Kodlu Ankastre Fırını 09/11/2019 tarihinde satın aldım. 3 Yıllık garantisi devam etmektedir. Ürünü iki ay boyunca sorunsuz kullandım. Daha sonra dijital program saatinde aksaklıklar başladı. Fırın çalışır veya çalışmaz durumdayken kendi kendine alarmları çalışmaya, güncel saat ayarlarında değişme ve E05-32 hata kodu vermeye başladı. Servis çağırdım. Program saatini değiştirdi. Yine aynı hatalar tekrarlandı. Servis teknisyeni fırını kendi atölyelerinde denedi. Arıza bulamadıklarını söyleyerek geri getirdi. "Sitenizin apartmanında iki asansör olduğu için, arıza elektrik frekanslarındaki değişimden kaynaklanmaktadır, bu ürünü alan bazı müşterilerimiz de aynı sorunu yaşamaktadır" dedi. Sonuçta, hiç bir işlem yapılmadan fırın yerine getirilip takıldı. İki ayrı elektrikçi getirip elektriğin en yoğun kullanıldığı saatlerde, iki asansörü de çalıştırıp hem apartman girişinden hem de daire girişinden elektrikteki frekans değişimlerini, voltajı ölçtürdüm. Bir sorunla karşılaşmadık. 4 yıllık ve 44 dairelik apartmanımızda çeşitli markalara ait dijital göstergeli fırınlar kullanılmaktadır. Daire sahipleri fırınlarından yana bir sorun yaşanmamaktadır. Servisin mazereti sorunu çözememekten veya fırının yapısal teknolojik hatasından kaynaklanmaktadır. Sayın SİEMENS yetkilileri, servis yetkilisinin dediği gibi sorun elektrikten kaynaklanıyorsa, "elektrik frekanslarındaki değişikliklerden etkilenir" diye niçin ürünü satmadan uyarmıyorsunuz. Eğer sorun ürününüzün teknolojisinden kaynaklanıyorsa, niçin ürününüzü piyasadan çekmiyorsunuz? Servis yetkilisi, "Daha gelişmiş olan dijital programlı veya mekanik saat ayarlı bir fırınla değiştirin" diye öneriyorsa, sizin bana sattığınız fırının teknolojik olarak yetersiz olduğu anlaşılmıyor mu? Bugünkü değeri 2000 Tl olan ve 10 kez bile doğru düzgün kullanamadığım bir fırına niye para ödedim. Apartman asansörünü mü kapattırayım, Daire girişine 7-8 bin TL değerinde, sandık büyüklüğünde regülatör mü taktırayım, çekici alıp kırayım mı?

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Siemens Bulaşık Makinesi Kurutmuyor

14 EYLÜL 2020          Filiz HANIM

Siemens bulaşık makinası. Sıfır makina sulu bırakıyor, kapağında ve yan Tarafları su damlacığı var. Servisi aradım kayıt yaptırdım ama gelmediler. Servisle görüştüğümüzde bu modeller böyle dediler. Böyle bir şey olabilir mi. Servisi sorun şikayetimiz kayda değer görülmüyor. İlk defa Siemens kullandım ,yeni taşındığım evde bu marka vardı. Hiç memnun değilim.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Siemens Buzdolabı Sürekli Bozuluyor

13 EYLÜL 2020          Hatice HANIM

SIEMENS 30/07/2020 tarihinde buzdolabının alarm kısmının sürekli sinyal verir halde olması sebebiyle Siemens yetkili servisini çağırdım. Aynı gün 3 ayrı makbuza dayanılarak tarafımdan bakım sözleşmesi, parça değişimleri ve raf masrafı adı altında 1019 TL ödeme alındı. Yapılan tamire rağmen arızanın devam etmesi üzerine tekrar servis çağırdım ve bu sefer bana cihaz gövde içi gaz kaçağı olduğundan dolayı buzdolabının 10 yılı doldurmadığı için tamir etme yükümlülüğünü yerine getiremedikleri için değişim hakkımın olduğuna dair rapor sunuldu. Sonrasında günlerce müşteri hizmetlerinden net bir cevap alamadım, buzdolapsız 22 gün sonra artık yasal işleme başvuracağımı bildirdiğimde; ödediğim tutarı ve elimdeki buzdolabını da verip, üstüne 4000 TL daha ödeyince buzdolabımın eş değerinde buzdolabı 1 hafta içerisinde teslim edeceklerini belirttiler. Ve ivedilikle ödeme yapmam talep edildi. 22.08.2020 de 4000 TL havale yaptım. Aradan 23 gün geçmesine rağmen 4446688 müşteri hizmetlerini sürekli arayıp hatırlattığım halde, oyalayıp yetkili birimlere bildirip tarafımıza dönüş yapacaklarını bildirmektedirler. Temmuz sıcağından beri buzdolapsız mağdur olmam ayrı bir konu, firmanın türlü bahanelerle oyalayıp, ödemeler yaptırıp durdular. Sistemlerinde stoklarında belirttikleri ürün bulunmasına rağmen teslimatı gerçekleştirmemekte ısrarlılar, sadece ödeme alıp, ürün teslim etmeyip müşteriyi oyalayarak bu işi bu şekilde devam ettirdiklerini şikayet yorumlarında üzülerek okudum. Benim ve ailemin tüm beyaz eşyaları Siemens marka. Gözümüzde büyüttüğümüz köklü gözüken bir firmanın bu kadar küçülüp bizleri mağdur etmesi, satış sonrası destek kısmının tam bir fiyasko oluşu, benim gibi bir Siemens marka müşterisini de yıpratmış olup, bundan sonraki süreçte bu markayı hiçbir şekilde tavsiye etmeyeceğim. Buradaki şikayetleri de okuduktan sonra Siemens in her müşteriye yazdığı sabit bir mesaj var, muhtemelen bana da müşteri hizmetlerine ulaşmam belirtilecek sonuca bağlanmadıktan sonra tekrar tekrar arayıp kendimizi yorup, daraltmaya gerek olmadığını düşünmekteyim. Kullanıcılar Siemens ten dolayı mağdur durumda. Kimsenin sorunu çözümlenmiş de değil. Siemens almayın, tavsiye de etmeyin ben de evraklarımla her türlü yasal hakkımı kullanıp dava açacağım. Diğer kullanıcılara da bunu öneririm.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Siemens Yetkili Servis

13 HAZİRAN 2020          İrfan BEY

Siemens Aydın Nazillideki yetkili servis kurulum ekibi hakkında şikayetçiyim.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Siemens Buzdolabı

13 HAZİRAN 2020          Songül HANIM

Siemens buzdolabı alalı 8 ay oldu soğutuyor bundan önceki buzdolabında Siemens'te onuda 7 ay aralıklarla 5 kez tamir ettirdim Siemens almayı hiç düşünmezken maalesef aldım yeni a dolap daha 7 aylık olduğu için tamir istemiyorum aynı modele yeni dolapla değiştirilsin yoksa mahkemeye gideceğim bana yol gösteriniz.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

TAKIM HAZIR

Şikayet Sitemiz, Şikayetlere Gelen Her Türlü Şirket Cevabını Ücretsiz Olarak Yayınlamaktadır.

WEB SİTEMİZİN KULLANIMI HERKESE AÇIK VE ÜCRETSİZDİR.

© 2019 Tüm Hakları Saklıdır.