Superonline Erişim Problemi

15 TEMMUZ 2020         Nimet BEY

Süperonline ev interneti 13mayıs2020 tarihinde kurulum yapıldığından itibaren internetimde sürekli erişim problemi yaşıyorum. Çözümlenmesi için yardım destek istedim ama hizmet olarak yeterli desteği ve çözümü yapamadılar. Öncesinde tekrar iptal etmek istediğimde çözümlenmesi konusunda yönlendirdiler ancak yine çözümlenemedi. Evime ücretli ekip yönlendireceklerdi benim bilgim dışında arıza kaydım kapatılmış. Şu an iptal istedim ama benden ücret talep ediliyor bu ücret konusunda haksızlığa uğruyorum araştırılmasını ve çözümlenmesini istiyorum. Sonuçta çözümlenen bir durum olsaydı ve buna rağmen iptal etmiş olsaydım evet iptal bedeli talep edilebilirdi. Ama bir çözüm olmadan benden iptal bedeli alınmasını kabul etmiyorum. Bu konuyla ilgili yardımlarınızı istiyorum teşekkür ederim.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Superonline Kafalarına Göre Modem Kapattılar

15 TEMMUZ 2020         Cuma BEY

Superonline den aldığım aboneliğin online oyunlar için iyi bir hizmet vermesini istedim ve aylık ücreti bile sorun etmedim 150 tl bile olabilir ama hız konusunda bana yardımcı olmalarını istedim ama bana verilen hız 2 3 MG ve 2 ay sonra faturayı ödeyip adres değişikliği istedim bu gerçekleşmedi 1 2 ay boyunca benimle ilgilenmediler ve ben aradım gereken tüm ses kayıtları da Turkcell müşteri hizmetlerinde kayıtlı modemi kapatır sizin de gelip bu modemi teslim almanızı isterim kullanmıyorum dedim 1 ay sonra benim aboneliği mi kafalarına göre iptal edip avukata halsizliğe veriyorlar ben hiç bir şekilde kullanmadım ve onlarla gereken tüm her şeyi konuştuktan sonra yapıyorlar bunu insan hakkı denen bir şey var adalet var kanun var soygunculuk bu. Şimdi ise 1400 tl iptal parası için avukat arıyor avukata durumu izah ediyorum beni haklı buluyor dosyayı Turkcell tekrar devir aldıktan sonra ve benden yine bir cevap almadıkları için bu defa haciz memurları ile iletişime geçip 4 bin tl oldu ve bu sabah da evine haciz getireceğim diyor. Bende pandemi sürecinde işim den de oldum bir şikayet edecek gerekli avukatlar la dahi görüşememişim için ii buralara geldi lütfen dönüş yaparsanız sevinirim aynı dilekçe ve şikayeti Turkcell resmi sitesine de yazdım dönüş yapılacak.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Superonline Ödediğim Fatura Ödenmemiş Görünüyor

14 TEMMUZ 2020         Filiz HANIM

Süper online internet fatura. Ocak ayından beri faturalarımı ödedim ödenmedi olarak gözüküyor icralık oldum. Hala 800 TL faturam var geçen ay ödediğim fatura bile ödenmemiş gözüküyor.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Superonline Taşıma Ücreti 

11 TEMMUZ 2020         Aysun HANIM

Türkcell Superonline internet+tv ve ev telefonunu taşıma. 10 Nisanda Turk Telekomdaki Internet ve telefonum Superonline taşındı. Cayma bedeli olarak internet be telefon için toplamda 1.324.17 lira ödedim. Sonuçta şirketinize gecmenin bedeli cebimden çıkan para. Bütçemi çok sarstı. Emekliyim ve bu ödediğim cayma bedelimin şirketiniz tarafından tamamı olan 1.324.17 liranın tarafıma ödenmesini rica ediyorum.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Superonline Olmayan İnternetle Hukuk Mücadelesi

9 TEMMUZ 2020         Ayhan BEY

Turkcell Super online. 53914409 Aboneliğim borcumdan dolayı kapatıldı. Ve hattım Şubat ayı içerisinde sökülerek alındı. Borcumu 13 Mayıs 2020 ve 27 mayıs 2020 tarihleri arasında internetinizi kullanmadığım aylar dahil hepsimi ödeyerek kapattım. Sonuç olarak bana itiraz bedeli ve modem ücreti yansıttınız. Modemi teslim ettim 27 mayıs 2020 tarihinde Müşteri hizmetleri ile yaptığım görüşme sonucu haklı olduğumdan dolayı cayma bedeli iptal edildi. Ve bu tarihte hiç borcumun kalmadığı bildirildi. Ve tekrar internet hattım çekilerek ve yeni modem takılarak yeni internet hattım kuruldu. Hatta ilk faturamı da 08 temmuzda ödedim. Yaklaşık bir haftadır Karataş Hukuk bürosundan aranmaktayım. Borcumun ödenmediğine dair. Müşteri hizmetlerini aradığımda 9288319453. 18/05/2020 son ödeme tarihli B018 olduğunu söylediler. Benim internetim Ocak ayından buyana yok hattı da Şubat ayında söküp aldınız. Kullanamadığım ve olmayan bir internet faturasını neden ödemek zorunda kalayım bu durumun düzeltilmesini ve gerekli bilginin gerekli hukuk bürosuna bilgi vermenizi rica ediyorum. Boyle bir durum Türkiye haricinde dünyanın hiç bir yerinde görülebilecek şey değil. Konunun düzeltilerek tarafıma bilgi verilmesini rica ediyorum. Gerekirse her türlü hukuksal işlemi sürdüreceğimi bilmenizi istedim.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Superonline İnternet Hızım Düşük

7 TEMMUZ 2020         Uğur BEY

Turkcell Süper online Çekim düşük hız düşük ADSL ile aynı odada olduğuma rağmen internet sorunu yaşıyorum berbat bir internet..

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Superonline İnternet Nakil Ücreti 150 TL Alıyor 

29 HAZİRAN 2020          Mürselin BEY

Süper online bağlatmadan önce nakil işleminden ücret alınmıyor denildi şimdi evi taşıyorum 150 tl nakil ücreti talep ediliyor böyle bir şey söylenseydi en başından bağlamazdım kampanya var diyerek işlemi yaptılar bağladılar ev taşınınca ücret istiyorlar nasıl bi şey bu anlamıyorum açık vede net yazıyorum 12 yıl ttnet kullandım 7 kez ev değiştirdim hiçbir şekilde ücret alınmadı bu olayı çözüme kavuşturmanızı istiyorum mail adresimde sistem kabul etmedi.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Superonline İnternetim Bozuk Gelip Yapmıyorlar

22 HAZİRAN 2020          Erol BEY

Tükcell süper online 4 aydır internet im bozuk gelip yapmıyorlar faturalarını günü gününe yatırıyorum ama onlar benimle 4 aydır dalga geçiyorlar çocuklarım okula gidiyor bunlar yüzünden ders çalışamıyorlar ama arkadaşlar sürekli bizi oyalayıp duruyorlar sizden ricam bir an evvel mağduriyetimin biran evvel giderilmesi saygılar.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Superonline Hız Testinde 4 MB

20 HAZİRAN 2020          Ahmet BEY

Superonline int abonesiyim, sözleşmem 8 MB üzerine olmasına rağmen yaptığım hız testlerinde 4 MB üzerine çıkamıyorum ayrıca sık şık (günde en az 50 defa) kopmalar yaşıyorum. Müşteri hizmetlerine defalarca şikayetim dile getirmeme rağmen bir sonuç alamadım, evime super online nın yönlendirdiği teknik ekip geldi ve sorunun alt yapıda olduğunu bana bildirdi fakat bir sonuç alamadık, buna rağmen söz verilen hizmeti alamadığım gibi bu rezil kurum benden her ay 80 TL ücret talep ediyor. Sorunumun bir an önce giderilmesi şayet düzelmiyor sözleşmem iptal etmek istiyorum.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Superonline İnterneti Sorunlu

9 HAZİRAN 2020          Sinan BEY

superonline kocaeli Kartepe de oturuyorum superonline aldığımdan beri her ay bakim onarım var ayda 2 3 veya 5 gün bu kadar sorunluysa bu hasarlıysa internetiniz kalsın ya sırf bu yüzden internet uzerinden faturamı e faturamı hiç bir isimi yapamıyorum her ay bi sıkıntı vermiş oldugum paranin hizmetini alamıyorum yazık valla yazık hak bu hak 1 kere ariza olur 2 olur hep mi her aynı olur.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Superonline 25 Gündür Kablo Kopuk

9 HAZİRAN 2020          Sevda HANIM

Süperonline dan şikayetçiyim 25 gündür telefon kablosu kopuk sürekli aramama rağmen çözüm sağlayacaklarını söylüyorlar fakat hiç bir çözüm sağlamıyorlar çok mağdur oldum bir an önce çözülmesini istiyorum ya da internetimin İptal edilmesini istiyorum.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Superonline 1 ay Fatura Ödenmedi Diye Erişimi Kesti

6 HAZİRAN 2020          Derya HANIM

Turkcell super online 1 ay faturamı ödemediğim icin tv yayınımı ve internet erişimimi kestiler esim korona virüsten dolayı gelirimiz yok ondan dolayı gecikme oldu Turkcell müşteri hizmetlerini aradığımda faturada gecikme olduğunu gecikme bedeli olan 34 tl nin diğer faturaya yansıyacağını söylediler bu zor durumda biraz anlayışlı  davranılmadı şikayetim bu yöndedir.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Superonline Ödediğim Fatura Görünmüyor

4 HAZİRAN 2020          Sibel HANIM

Super online ben faturamı internetten ödedim ödenmedi gözüküyor 2 fatura 5 ayın 6 sın da ödemişim ekstremde de var yardımcı olmanızı istiyorum evde şu an internet yok teşekkürler

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Superonline Kafalarına Göre Fatura Ayarlıyorlar

08 MAYIS 2020          Hakan BEY

Turkcell Superonline Allah aşkına bunlardan beni kurtarın kafalarına göre internet faturası ayarlayıp yolluyorlar sonrada telefonda bağırıp çağırıyorlar yalvarırım bu hırsızlığa bir son verin internetimi iptal ettirmek isteyince de tehdit ediliyorum iki bin TL ödemek zorunda kalırım diye hak hukuk tanımayan turkcelle dur diyin yalvarırım

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Superonline Arıza Binanızda 

06 MAYIS 2020          Servet BEY

Selamlar Turkcell superonline kullanıyorum uzun zamandır. Lakin ariza olduğu zaman alt yapısını veren Turk Telekom firması tarafından üvey evlat muamelesi gördükleri için ariza tamiri çok gün sürüyor. 7.04.2020 tarihinden başlayarak vermiş oldugum arıza bildirimlerine rağmen arıza giderilemedi. Giderilememesi bir yana, "arızanız giderildi, ariza binanızda falan" diye mesajlar geliyor 10 dk sonra:) 57326848 nolu interneti kontrol edebilirler.Salgın olduğu icin zor şartlarda çalışıldığını bilmem ve buna musahama göstermeme rağmen, 3 gün + 2 (sokağa çıkma yasağı), toplam 5 gündür internet yok. Çocukların evde olup sadece interneten egitim aldığı düşünülünce, bir daha asla ana servis olmayan bir yerden internet almamaya kara verdim.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Superonline Sadece 3 Gün Kullanabildik

21 NİSAN 2020          Güngör BEY

15 gün önce malum virüs sebebiyle oğluma ders takip amaçlı superonlıne internet bağlattirdik ancak sadece 3 gün kullanabildik her gün arayıp şikayetimizi belirtmemize rağmen hala arizamız giderilmedi hiç kullanmadığımız internetimizin faturasını da ödemek zorunda kalıcam

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Superonline Her Zaman Ücretsiz Demiştiniz

17 NİSAN 2020          Başak HANIM

süper online kulanılmiş modem bağladı evimize iptal etmiyorlar teknik servis gelmiyor karşılığında ücret istiyor bize her zaman ücretsiz denilmişti lütfen yardımcı olur musunuz

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Superonline Artık Beni Rahatsız Etmeyin

16 NİSAN 2020          Yunus BEY

superonline abonesiydim. 2019 yılında evimi değiştirdiğim için abonelik taşıma başvurusunda bulundum, yeni taşındığım evime uzun bir süre internetim taşınamadığı için defalarca şikayette bulundum, herhangi bir sonuç alamayınca da aboneliğimi iptal ettirdim. aboneliğimi iptal ettirdikten sonra cayma bedeli ile modem ücretini ödedim. ancak aylar sonra Superonline müşteri hizmetlerinden aradım ve bana 54,00-TL civarında ödenmemiş bir faturam olduğu söylendi böyle bir şeyin mümkün olamayacağını, abonelik taşıma süresince faturalandırma işlemi yapılmadığını, modem ve abonelik cayma bedelini ödediğimi belirttim, müşteki hizmetleri yetkilisi bana başka bir numara vererek aramamı söyledi, verdiği numarayı aradığımda TC kimlik numaramı ya da telefon numaramı girmemi istedi, her ikisini de yaptım ancak kabul edilmedi, yeni abonelik işlemi almak için başvurur gibi aradım, hemen müşteri hizmetleri temsilcisi çıktı, ulaşamadığım numaraya bağlattırdığımda modemimin yanında başka bir cihaz olduğu ve onun ücretinin ödenmediği söylendi. modem ücreti öderken bu cihazın ücreti yoktu da neden 5-6 ay sonra böyle bir ücret çıkardılar anlamış değilim. bir de tahsilat birimi ödemezseniz takibe düşersiniz diyor. bugün çıkan son ücreti ödeyeceğim, Superonline yetkilisinden ricam benim müşteri hizmetlerine bağlanmak için kullanmak isteyip de kullanamadığım telefon numaramı şirketlerinden silsin, beni aramasınlar, mesaj atmasınlar, 7-8 aydır farklı tarihlerde mağdur edildim, artık beni aramayın, istediğiniz kaç paraysa verdim, lütfen beni aramayın, bana mesaj atmayın.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Superonline Çocuğum ders yapamıyor

14 NİSAN 2020          Mine HANIM

Superonline 10 gündür gelip kurulum yapmıyor cocuğumuzun ders calışması lazım ama yetkililer sadece yogunluk var dıyor bir arama sonuçta alamıyoruz

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Şikayet Sitemiz, Şikayetlere Gelen Her Türlü Şirket Cevabını Ücretsiz Olarak Yayınlamaktadır.

© 2019 Tüm Hakları Saklıdır.