top of page

VIVENSE

MEMNUNİYET YÜZDESİ :  % 0

ŞİKAYET SAYISI              :  09

VIVENSE Hakkındaki Tüm Tüketici Şikayetleri

Vivense Aldığım Ürünün Kurulumunu Yapmadı

29 ARALIK 2020            Ayhan BEY

Vivense bir ay önce gardırop aldım hala bekliyorum kurmalarını 4 kere gelip kurucağız dediler boşuna bekledim yalancı Vivense keşke almasaydım ne yapmalıyım saygılarımla.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Vivense'den Aldığım Kitaplığın Parçaları Kırık Geldi

28 ARALIK 2020            Nida HANIM

Vivense' den beyaz kitaplık aldım takarken kırdılar kırık parçaları eksik hesapladılar 4 parça istediler kırık parça 7 taneydi haftalarca bekledik eksik parçaların gelmesini ben 7 parça olduğuna dair fotoğraflarla sisteme bilgi verdim. Haftalar sonra elimize alakasız renkte alakasız boyutta parçalar geldi. Vivense Gaziantep şubesine gittim biz internet alışverişini görüntüleyemeyiz dediler. Şimdi elimde yanlış parçalar kırık parcalar ilgisiz bir mağaza ile bekliyorum yine. En önemli sorun muhatap olacak biri yok.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Vivense Pişmanlıktan Başka Bir Şey Değil

18 ARALIK 2020            Ali BEY

Vivense denen sözde markadan aldığımız salon ve yemek takımı; Salon takımı hasarlı geldi ve değiştirttik yemek takımı ise gelmesi gereken son teslimat tarihinden geç geldi ve söz vermelerine rağmen yine getirmediler. Hayatımda bu kadar sorumsuz kalitesiz ve satış sonrası hizmetin iğrenç ve kalitesiz hatta olmadığı bir marka görmedim. Pişmanlıktan başka bir şey değil. Almaz olaydım.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Vivense Ürünümü Göndermedi

04 ARALIK 2020            Halil BEY

19/07/2020 tarihinde 6dbf0179**** sipariş nosu ile Vivense’ye sipariş vererek parasını peşin ödediğim sehpalarI hala göndermediler. Bir de aramalarıma ve kaç defa mesaj atmama rağmen cevap dâhi vermiyorlar.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Vivense Aldığım Ürünü Artık Göndersin

27 KASIM 2020              Hakan BEY

Vivense’den aldığım ürün 1 aydır gönderilmiyor 11. ayın 11’inde kargoya verilen ürün hala kargoda gözüküyor ve kaç gündür bugün yarın teslim olacak diyip oyalıyorlar. Cevap lojistiğe ulaşılmıyor.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Vivense Bizi Mağdur Ediyor

26 KASIM 2020              Anıl BEY

Vivense'den 6 tane sandalye aldım 20 gün sonunda hasarlı geldi geri gönderdik 10 gün sonra bu seferde eksik geldi biz bu ürünü. Mağazadan gittik teslim aldık ama bize internetten sipariş vermişiz gibi davranılıyor. Hiç bir şekilde telefonla görüşemiyoruz. Form doldurtup geri dönmüyorlar.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Vivense Sattığı Ürünle İlgilenmiyor

18 KASIM 2020              Sinem HANIM

VİVENSE markasından 30.05.2020 de 2.880 TL ye 2 adet üçlü kanepe aldım. 2 yıl garantili. Fakat koltuğunda kumaş bollaması ve çökmeler ve ahşap ayakları çok basitçe yapılmıştı. Ben bu şikayetleri resimli şekilde bildirdim mail üzerinden bildirdim. Kanepeleri almak istediler tadilat için fakat 30 gün süre verdiler. Bende garantili olan kanepelerime tadilat uygulatmak istemedim. Sorunun onlardan kaynaklı olduğunu gelip evde de kontrol edilip sıfır kanepe talep ettim. Fakat bu talepten beri hiç bir yazıma cevap vermediler ve hiç bir yetkili beni aramadı. Bu konuyla ilgili şikayetçiyim ve gereğinin yapılmasını istiyorum. teşekkür ederim.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Vivense Bozulan Ürünüyle Asla İlgilenmiyor

17 KASIM 2020              Banu HANIM

Vivense Aklı olan Vivense’den alışveriş yapmasın. Haziran’da ayağını tamir için alınan Retro bulut 3’lü koltuğumuzdan hala haber yok. Biraz önce (Kasım) yetkililerden gelen mail ise daha da vahim aynen aktarıyorum: “Merhaba ilgil görüşmeleriniz ürünün alımına dair herhangi bilgi olmamış olup aktif kaydınız bulunmamaktadır. Mutlu günler dilerim” valla şaka gibi. Vivense yetkili ekibini gönderip aldırıyor koltuğu üstelik. Bizim koltuk demek ki ayaklanıp (ki bir bacağı da yok) evden kaçmış. Rezilsiniz ne diyeyim. Ürünün hem sıfırından kazanç sağlıyorsunuz hem de ikinci elinden. 2017’de koltuklar, tv ünitesi, masa takımı, dolap, çalışma masası ve ev tekstillerini saymıyorum bile. Koltuklar 5 ay sonra ayaklarını azad etti. Tam 2 sene teknik ekibin gelmesini bekledik. Şükür gelip aldılar. Şimdi de 6 ay önce aldıkları (ama almadıklarını iddia ettikleri) koltuğu bulamıyorlar. Yetkili biri bize adam gibi cevap verene kadar şikayet maillerimi her yere göndermeye devam edeceğim. Mutlu günler.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Vivense Yanlış Renkte Ürün Gönderiyor

07 KASIM 2020              Aslı HANIM

VIVENSE!!! Sipariş ettiğimiz indigo yemek odası takımı ve tv ünitesinin  beyaz olmasını belirtmemize rağmen bana teslim edilen yemek odası takımı ve tv ünitesi ahşap renk üzeri lacivert olarak geldi. Üstelik renk bildirilmedi diye iddia ediliyor. Bu iddiayı kesinlikle kabul etmiyorum. Koltuk takımımızıda yine Vivense’den ona uygun olarak beyaz renkte sizden aldık. 2 aydır ev kurmaya çalışıyorum. Sizin özensiz davranmanızdan ve iletişim kurmamanızdan kaynaklı 2 aydır eşyalarımızı teslim alamıyorum. Gereğinin acilen Pazartesi günü yapılmasını aksi durumda yaşattığınız mağduriyetten dolayı hukuksal süreci başlatacağımı bildiririm. 2 Aydır 9 tane hasarı olan eşyaları teslim edip bir de siz bunu seçtiniz diye iddia edip kafanıza göre model renk teslim etmekte nedir? Pes diyorum Vivense’ye yakışmayan davranışlar. Yazıklar olsun 2 aydır çözülmeyen problemlerle peşinizde koşmaktan yorulduk..

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

TAKIM HAZIR

bottom of page