VODAFONE

MEMNUNİYET YÜZDESİ :  %0

ŞİKAYET SAYISI              :  388

Vodafone Kartımın Değişimini Yapmadı

13 OCAK 2021                Fehmi BEY

Vodafone hattımı yeni almama rağmen kart çalışmadı iade için gittiğim de çizik olduğunu ücret almadan yenisiyle değiştirilemeyeceğini tarafıma bildirdiler. Ben bu kartın değiştirilmesini talep ediyorum.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Vodafone Yetkili Biriyle İletişime Geçemiyorum

05 OCAK 2021                Kübra HANIM

Vodafone konu: 01.01.2021 gece 00.30 da internet bankacılığıyla ödediğim faturanın Vodafone sistemine düşmemesi sebebiyle ödenmemiş gözükmesi ve bunun sonucundada 4 gündür Vodafone dahil kimseyle iletişime geçememem.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Vodafone Bilgim Dışı Taahhütümü Yenilemiş

05 OCAK 2021                Volkan BEY

VODAFONE müşteri hizmetleri tarafından arandığımda bir süre yaptığımız görüşme sonrasında sözlü olarak taahhüt beyanı vermediğim halde 1 yıllık taaddüt aboneliğim yenilenmiş. Müşteri hizmetleriyle yaptığımız telefon görüşmesinin dinlendiğinde taahhüt sözü vermediğim tespit edilecektir. Şuanda Vodafone şirketi veya kurumu benden hakkı olmayan bir cayma bedeli olarak ödenek talebini ben kabul etmiyorum maddi manevi gereğinin yapılmasını sizden talep ettiğimi arz ederim.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Vodafone Paket Değişimi Sonrası Kullanım Sağlayamadım

05 OCAK 2021                Gizem HANIM

Merhaba iyi günler 2 yıldır Vodafone net evde interneti kullanıyorum taahhütüm bittikten sonra yeni pakete geçtim devam etmek için fakat yeni pakete geçtikten sonra kullanım sağlılamadım 45 gündür internetim yok hemen hemen her gün müşteri hizmetlerini aramama rağmen hep bahanelerle geri çevirdiler altyapı çalışması daha sonrasında ekiplerimiz gelicek gibi şeylerle 45 gündür erteliyorlar iptal ettirmek istediğimde de etmiyorlardı e devlet üzerinden iptal formunu imzalayıp yolladım Geri dönüş yaptıklarında kullanmadığım internetin faturasını ve cayma bedelini ödemek zorunda olduğumu söylüyorlar iptal sürecini başlattım fakat çıkıcak olan tutarı asla kabul etmediği belirttim bu konuda bana yardımcı olur musunuz hem 45 gündür mağdur edildiğim yetmiyormuş gibi bide benim 500 tl gibi ortalama bi fiyat ödeyeceğimi söylüyorlar yardımcı olursanız çok sevinirim iyi günler iyi çalışmalar.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Vodafone Yeterli İnternet Hizmeti Sunmuyor

02 OCAK 2021                Gülbahar HANIM

Adıyaman merkez Örenli mahallesinde ikamet etmekteyim internet alt yapısının olmaması evde kardeşimin eğitimden uzak olması aynI zamanda mahalle geneli olarak tüm öğrenciler mağdur. Hangi çağda yaşıyoruz internet sorumsuzluğu yetmez gibi şebeke Vodafone ve Turkcell çok kötü konumda hiç bir şekilde internet ve aramalara ulaşamıyoruz lütfen rica ediyoruz duyun sesimizi rica ediyorum duyun bizi.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Vodafone Kaç Gündür Sorunu Çözemedi

02 OCAK 2021                Mert BEY

21.12.2020 tarihinde Vodafone Net aboneliğim başladı. O tarihten itibaren sürekli problem yaşıyorum. İlk başta genel olarak Wi Fi problemi yaşadık müşteri hizmetlerine başvurarak telefonlarımızdan arıza kaydı oluşturduk bir süre sonra kablosuz bağlanabildik ama çok yavaş. Bilgisayarımdan bağlanamadım, tekrar arıza kaydı oluşturduk. Sorunun giderildiğine dair mesaj geldi ama sorun devam etmekte. Tekrar sorunumuzla ilgili kayıt oluşturduk bu sefer konu ile ilgili aynı kayıt olması sebebiyle haberdar bile edilmedim hem de sorun çözülmedi. Tekrar iletişime geçtim saha ekiplerinin gelmesi gerektiği söylendi ama gelen giden olmadı ve sorun devam ediyor. Sonra problemin giderildiğine dair mesaj geldi umutsuzca bilgisayarı açtım çok şaşırdım sorun çözüşmüş. Şaşırmakta haksız değilmişim kısa süre sonra bilgisayarım internetten düştü ve tekrar bağlanmadı. Bir daha arıza talebinde bulundum. Saha ekiplerinin geleceğine dair sözlü olarak teyit alıyorum ama gelmiyorlar. Kaç gündür bir arızayı çözemediler. Wi Fi telefonlarda da çok yavaş ona dair hiç aydınlatmada bulunmuyorlar.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Vodafone'den Telefon Almadığım Halde Alındı Görünüyor

02 OCAK 2021                Sedat BEY

Vodafone’dan telefon almadığımızdan alındı diye görünüyor gerekli yerlere iletişim sağladığımız halde hiç cevap alamadık gerekirse mahkemeye kadar gidilecek saygılar.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Vodafone İnternete Çözüm Bulamadı

02 OCAK 2021                Murat BEY

Vodafone internet. Yaklaşık iki senedir Vodafone internet kullanıyorum evin içinde internet bağlantısı sorunu defalarca oluyor aradığımda sorun anlık düzelse de sonra aynı şey yıllardır oluyor üstelik evimin hemen yanında fiber net olmasına rağmen ayrıca müşteri hizmetlerine bağlanmak tam bir sorun ve daha önce kullandığım Türk Telekom aynı sorunlarda teknik servis gönderiyor ya da modem değişikliği yapıyordu ama Vodafone net ne servis gönderiyor ne de modem yeniliyor evde internete bağlanmadığım için çok şey kaybettim internet üzerinden yapmam gereken anlık işlemleri defalarca kaçırdım bu şikayetin dikkate alınmasını arz ederim yıllardır aynı sorunla zaman geçiyor ve asla çözüm bulunamadı.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Vodafone Kampanya Uygulamasını Yerine Getirmiyor

29 ARALIK 2020            Halil BEY

Vodafone’den şikayetçiyim kampanya uygulayıp yerine getirmiyorlar 40 TL yükledim hediye İnternet gelmesi için ama gelmedi müşteri hizmetlerine aramama rağmen hiç bir şey çözümlenmedi.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Vodafone Artık Sorunumu Çözsün

02 OCAK 2021                Hatice  HANIM

Vodofone net ve Türk Telekom Aralık ayının 15'inden beri ev interneti kullanamıyorum her gün arama rağmen bir türlü çare olunmadı malum çocuğum eğitim alıyor cep tel internetim yetmiyor bir an önce çare bulunsun istiyorum sistemde internet var gözüküyor ama evde modeminde yok artık çareyi burada yazmakta buldum her gün kere 5 kere arıyorum. Vodofone Telekoma Telekom Vodofone’ye gönderiyor yeter artık bize çare bulunsun.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Vodafone Bilgim Dışı İşlem Yapmış

29 ARALIK 2020            Cansu HANIM

Şikayetçi olduğum marka Vodofone, benim bilgim olmadan aylık 104 ₺ ödemem gereken faturamı, kendi bilgileri dahilinde içerik ve rehberlik servisine iznim olmadan 108,9₺ daha dahil etmiş bulunmaktadır. Faturam 2 katına çıkmış bulunmaktadır, şikayetçiyim.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Vodafone Beni İnternetsiz Bıraktı

30 ARALIK 2020            Serdar BEY

Vodafone şirketinin ev interneti 5 gündür çalışmıyor ve hiçbir yetkili ilgilenmiyor ve yeni yıla internetsiz gireceğiz işin kötüsü öğretmen olarak derslere giremiyorum. Nasıl kurumsallığı var anlayamadım.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Vodafone Yardımcı Olmuyor

29 ARALIK 2020            Serap HANIM

Vodafone Konu: vipvideo diye bir aboneliğe istemeden, tuzak yönlendirmelerle 29.12.2020 tarihinde, bugün abone olmam sağlandı. Ve anında 68.00 lira ücret yansıtıldı. İptalini istediğimde, bu ay ki ücret iptal olamayacağı söylendi. Bu bir soygundur, lütfen iptalini sağlayınız. Saygılarımla.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Vodafone Faturam Yüksek Tutar Yansıtılmış

29 ARALIK 2020            Şakir BEY

Vodafone faturalı hat kullanıcısıyım 15 gün önce ortalama Araç Muayene istasyonundan muayene almak için 118’li bir numara ile irtibata geçmem belirtildi ve Aradım 2 defa belirsiz sebeplerden dolayı alamadım 3.de muayene sıra mı aldım ve Bu ayın sonunda Faturama özel kullanım diye 158 TL. Yansıtılmış muayene için sıra almak bu kadar pahalı olmaması lazım ve gerekli yerlere başvurmak istiyorum.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Vodafone 1 Aydır İnternetimiz Yok

29 ARALIK 2020            Mehmet BEY

Şikayetçi olduğum marka VODAFONE. Şikayetçi olduğum konu ev İnterneti 1 aydır ev internetimiz yok müşteri hizmetlerini 15 20 defa aradık konuştuk 3 4 defa arıza kaydı oluşturuldu ve ekip gelip arızanın giderileceği söylendi ama 1 aydır ne gelen var ne giden evde üniversite sınavına hazırlanan Bi öğrencimiz var ama online derslere katılamıyor çok mağdur durumdayız bu durumdan ötürü şikayetimizi bildirir gereğinin yapılmasını arz ederim.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Vodafone Müşteri Hizmetlerine Bağlanamıyorum

28 ARALIK 2020            Hüseyin BEY

Vodafone müşteri temsilcilerine 24 saat ulaşılmıyor faturalar 40 yerine 120 TL geliyor koronayı bahane etmesinler bunlar virüsüde geçtiler yakamızı bıraksınlar bu taahhütler kalkmadan bu konular düzelmez 24 saatte bir canlı çıkmaz mı telefona şikayetçiyim.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Vodafone Beni Kandırdı

28 ARALIK 2020            Büşra HANIM

Vodafone bayisinden hattım üzerine telefon aldım ve bizden habersiz aksesuar ücreti kesiliyor 9 TL ve bu 12 ay boyunca böyle olacakmış bende şikayetimi belirttim ve aldığım bayi bunu sistem otomatik eklendiğini söyledi bende başka bayilere sordum ve aldığınız bayi eklemiş dediler bayi bunu kabul etmedi bende müşteri hizmetleri aradım ve şikayet ettim bunu bayi duyunca beni aradılar ve aksesuarlar geldi gelin alın dediler arkadaşımda telefon almıştı aynı şekilde ve ondada aynı sıkıntı vardı bende sordum bende alacak mıyım diye onlarda tabi al dediler. Aldım bende iki gün sonra müşteri hizmetleri aradı ve siz zaten aksesuar almışsınız dedi bayide biz müşteriyle aramızda hallettik demişler ama benimle hallettikleri bir şey yok bizi kandırarak yaptılar bunu ve dalga geçtiler.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Vodafone'yi Bir Daha Tercih Etmem

28 ARALIK 2020            Emre BEY

Vodafone Haziran ayında Vodafone’den yeni bir hat aldım ve aylık fatura ücretim 120 TL dir ve 2 ay kullandıktan sonra bana eksik evrak olduğunu belirttiler ve 200 TL üstü bir ücret ödememi istediler karşı çıktım ve normal faturamı ödedim düzeltme yaptılar daha sonra 2 ay yine kullandım ve faturanın tarifesini bana sormadan benim bilgim olmadan değiştirmişler ve faturama ekstra fatura ücreti ekleyip faturamı yükselttiler mecburiyetten kampanyalı faturamı kullanırken hata yapmışlar çalışan arkadaşlar kampanyaya sokamadıklarını 2 ay sonra söylediler ve faturam 180 TL oldu kabul ettim fakat daha sonra tekrar SMS geldi ve yine eksik evrak olduğunu belirttiler bu seferki faturamı 380 TL bedeli olduğunu söylediler ve yine karşı çıktım bayide görüşme yaptım bildirdim bir hafta bekledim şikayet oluşturdum ama kimsenin umrunda olmadı o bir hafta sonunda tekrar gittiğimde bayiye bayi şirket ve bayi kodu değişikliği yapmış eski bayi kodundan yapılması gerekiyormuş işlemlerim yeni bayi arkadaşları yardımcı olmadılar olamıyorlar ve beni çok nadir ettiler sonunda 380 TL’lik faturayı ödeyin. Dediler sonra gelecek 2 aylık fatura ücretinizi otomatik olarak 380 TL içinden kesinti yapalım dediler tamam dedim ödedim 380 TL'yi bu sefer ki aylık faturam, 231 TL geldi bayiye gittim ve söyledim durumu iza ettim bu seferde bayidekiler diyor biz bir işlem yapamıyoruz ödemeniz gerekiyor faturanızı diyor ben bu durumu en üst kimle görüşürüm diyorum kimseyle diyorlar kimse çözüm bulamaz diyor ve ben 6 ayda ödemem gereken fatura ücreti toplam da 700 TL iken ben 6 ayda toplam 1150 TL ödedim ve şu an yine 231 TL daha ödemem gerektiğini söylüyorlar ve çok mağdur durumdayım 542’yi arıyoruz hiç yardımcı olmuyorlar susuyorlar çağrı merkezi hiç ilgilenmiyor bu şekilde büyük bir firmaya insanların parasını yok saymakla yakışmıyor nerede memnuniyet nerede hak nerede hukuk burada çok ilgisiz ve kimse de ben size yardımcı olur veya çözüm buluruz demiyorlar ama 1 yıl önce faturamı 3 ay geç ödedim diye beni mahkemeye avukata verdiler 1200 TL avukat parası ve faturamı ödedim ama kendilerine ödeme yapmayınca hemen anında işlemleri başlatıp hakem heyeti ne başvuruyorlar ama onu yaptıları halde ben Vodafone’yi yine tercih etmiştim böyle bir rezalete yaşayacağımı sorun yaşayacağımı bilseydim Vodafone’nin önünden geçmedim bunun için bir çözüm bulunmasını istiyorum okuyan gören yetkili kişilere yardımlarınızı bekliyorum lütfen benim hakkımı verin başka bir şey istemiyorum.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Vodafone Haksız Kazanç Elde Etmeye Çalışıyor

28 ARALIK 2020            Coşkun BEY

Vodafone: yeni sim kart almak için Vodafone şubesine (kocaeli/gölcük) gittim ve sim kartımı kaybettim yenisini almak istiyorum dedim ve tabi deyip işlemlere başladılar işlemler bitince 50 TL ücreti olduğunu bildirdi. Lakin müşteri hizmetlerini arayıp. 26.50 TL olduğunu söylediğim halde bizi ilgilendirmez istediğim fiyata satarım Vodafone karışamaz dedi ve fiş istediğim de aksesuar olarak fiş vereceğini söyledi , ücreti verip fişimi aldım. Lanet olsun bu şekilde haksız kazanç elde eden şubelerinize diyor şikayetçi olduğumu bildiririm.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

Vodafone Mağdur Ediyor

28 ARALIK 2020            Cemal BEY

Vodafone; ayın 21’inde başka hatta geçiş yaptım ve bugün bana Vodafone'dan 144 lira bir fatura geldi 1 günlük ücret olarak alınmış. Bu konuda geri dönüş bekliyorum yoksa mahkemeye başvuracağım.

ŞİRKET ŞİKAYETE CEVAP VERMEDİ

TAKIM HAZIR

Şikayet Sitemiz, Şikayetlere Gelen Her Türlü Şirket Cevabını Ücretsiz Olarak Yayınlamaktadır.

WEB SİTEMİZİN KULLANIMI HERKESE AÇIK VE ÜCRETSİZDİR.

© 2019 Tüm Hakları Saklıdır.